A A A
Baner

Ratownicy już na stanowiskach

Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpoczął się wcześniej, niż w latach ubiegłych, bo 1 czerwca. Od dziś, 19 czerwca, sukcesywnie uruchamiane będą pozostałe kąpieliska, jakie na ten rok przygotował zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu.

Bazując na doświadczeniach poprzednich sezonów, kiedy to słoneczna i ciepła pogoda przyciągała plażowiczów na wiele dni przed rozpoczęciem wakacji, GOS postanowił uruchomić jedno z kąpielisk już z dniem 1 czerwca. Od tego dnia można zażywać morskich kąpieli na plaży przy molo w Brzeźnie. Z ostatnim dniem roku szkolnego ratownicy pojawili się na kolejnych kąpieliskach: Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. W kolejnych dniach dołączą do nich Jelitkowo, Jelitkowo Klipper oraz Świbno.

Obecnie, ze względu na kończące się prace związane z poszerzeniem (refulacją) plaży, należy liczyć się z utrudnieniami w dostępie do plaż na odcinku od Jelitkowa do Brzeźna (wejścia od 78 do 54). Zakończenie prac przewidziane jest na koniec bieżącego tygodnia, tj. do 23 czerwca. W związku z powyższym Kąpielisko Jelitkowo zostanie otwarte po ukończeniu wspomnianych prac, zaś Kąpielisko Klipper zostanie uruchomione zgodnie z planem, 1 lipca.

Kąpieliska będą czynne do 31 sierpnia w godzinach od 9.30 do 17.30. Codzienną obsadę ratowniczą zapewniać będzie około 70 osób. Planując kąpiel należy wybierać te miejsca, gdzie pracują ratownicy, ponieważ właśnie tam jest najbezpieczniej. Świadczy o tym fakt, że na kąpieliskach w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia. Ratownicy w swojej codziennej pracy będą mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt w postaci m.in. szybkich łodzi motorowych, skuterów wodnych z platformą do transportu osoby poszkodowanej, quadów z przyczepami do transportu, łodzi wiosłowych, kajaków morskich, desek ratowniczych czy defibrylatorów. Kadrę stanowić będą zarówno doświadczeni ratownicy w wieloletnim stażem, jak też młodzi adepci tego zawodu.

Ponadto, w Brzeźnie funkcjonuje całoroczne, całodobowe Centrum Ratownictwa Wodnego. Dyżurują w nim ratownicy, którzy są gotowi do podjęcia działań również poza okresem otwarcia kąpielisk.

Przed wyruszeniem na odpoczynek nad wodą warto odwiedzić stronę internetową kapieliskagdansk.pl. Plażowicze znajdą na niej wiele przydatnych informacji, np. można szybko sprawdzić warunki atmosferyczne panujące na danym kąpielisku, w tym temperaturę wody, powietrza. Dowiemy się również, czy kąpiel w danym miejscu jest dozwolona (biała flaga), czy też zabroniona (czerwona flaga).

Numery alarmowe:

  • 601 100 100 – Numer ratunkowy nad wodą
  • 112 – Europejski numer alarmowy
  • 999 – Pogotowie Ratunkowe
  • 998 – Straż Pożarna
  • 997 – Policja
  • 510 935 176 – Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego
Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Czerwona flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content