A A A
Baner

Piknik rodzinny „Lato temu w Brzeźnie”. Powitanie wakacji w Domu Zdrojowym

287092677_121784647210736_7050299801580288023_n

Brzeźno jest pierwszym kąpieliskiem powstałym nad Zatoką Gdańską. Dawniej niezwykle popularny kurort licznie odwiedzali letnicy, którzy chętnie korzystali z dobrodziejstw oferty uzdrowiskowej oraz słynnych festiwali kąpielowych. Hevelianum wraca do tych czasów świetności Brzeźna w sobotę, 25 czerwca podczas powitania wakacji w Domu Zdrojowym „Lato temu w Brzeźnie”. Od 12.00 do 21.00 będzie można zażyć atrakcji na miarę dawnego kurortu. Zapraszamy latem do Brzeźna!

Lato temu w Brzeźnie”. Powitanie wakacji w Domu Zdrojowym
Hevelianum

– W grudniu 2021 roku, kiedy na nowo otwieraliśmy Dom Zdrojowy wiedzieliśmy, że zaczyna się nowy rozdział w życiu Brzeźna. – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum, które jest gospodarzem Domu Zdrojowego. – Dzisiaj zapraszamy na pierwsze, z wielu, powitanie wakacji w Domu Zdrojowym. Będziemy je świętować pod hasłem „Lato temu w Brzeźnie”. Przypomnimy mieszkańcom, turystom oraz sobie jak niegdyś spędzano lato w brzeźnieńskim kurorcie. Serdecznie zapraszam.

Historia dawnego Kurhausu czyli Domu Zdrojowego i jego urokliwej okolicy przypomina nam o czasach świetności Brzeźna, uzdrowiska, do którego przyjeżdżali liczni kuracjusze.

Wraz z początkiem lata Hevelianum zaprasza na całe morze atrakcji, w dawnym, prawdziwie kurortowym stylu. W atmosferę tamtych czasów wprowadzi nas nowa wystawa plenerowa poświęcona modzie w dawnych kąpieliskach Zatoki Gdańskiej, którą będzie można oglądać w najbliższym otoczeniu Domu Zdrojowego, a wraz z nią Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz zaprezentuje dawną modę plażową. Będzie można zrelaksować się przy dźwiękach muzyki na żywo w wykonaniu pianistki i kwartetu smyczkowego. Nie zapominając o najmłodszych gościach edukatorzy Hevelianum przygotowali ekologiczny pokaz naukowy.

Miłośnicy aktywności fizycznej będą mieli niecodzienną okazję zagrać w krokieta czyli niezwykle popularną, w tamtym czasie, grę towarzyską. Ponadto wraz ze Szkołą Sanbao będzie można wziąć udział w treningu Tai Chi. Jak na kurort przystało wśród licznych atrakcji będą też spacery. Pasjonaci historii będą mogli zwiedzić z przewodnikiem odrestaurowany, zabytkowy Dom Zdrojowy, a ciekawi roślinnych odkryć podczas terenówek przyrodniczych w Parku Brzeźnieńskim dowiedzą się dlaczego niektóre rośliny znalazły trwałe miejsce w zwyczajach, kulturze i tradycji. W trakcie trwania wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach, gdzie poznamy bogactwo mikroświata i zrobimy analizę wody, a podczas konkursów będzie można pochwalić się swoją wiedzą z zakresu ekologii czy historii Brzeźna. Ich zwycięzcy zabiorą ze sobą atrakcyjne nagrody.

O godzinie 18:00 Hevelianum zaprasza na premierę sztuki napisanej wspólnie z mieszkańcami pt. „Brzeźna brzegiem”. Sztuka opowiadająca o historii, tożsamości i przemianach Brzeźna na przestrzeni lat oraz ludzkich losach. Aktorami są uczestnicy spotkań warsztatowych, sąsiadki i sąsiedzi Domu Zdrojowego, którzy spotykali się tam na próbach. Wśród uczestników jest m.in. młody raper Mac Sch, a muzykę przegotował gdański artysta Jan Elf. Po spektaklu Hevelianum zaprasza na wspólną potańcówkę, pierwszą w tym sezonie, w prawdziwie kurortowym stylu. Tematem przewodnim będzie walc. Zapraszamy 25 czerwca do Brzeźna!

PROGRAM „Lato Temu w Brzeźnie”

 • 12:00 Oficjalne otwarcie sezonu letniego 2022 w Domu Zdrojowym
 • 12:15 Zaproszenie na wystawę „Moda w dawnym kurorcie”
 • 12:25 „Moda w dawnym kurorcie”– pokaz dawnej mody plażowej
 • 13:15 Ekologiczny pokaz naukowy dla dzieci
 • 14:00 Warsztaty gry w krokieta, tradycyjną grę dworską
 • 14:00 Recital pianistyczny z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz.1
 • 14:40 „Nie marnuj deszczu”- rozstrzygnięcie ekologicznego konkursu dla Gdańszczan (partner konkursu: Wydział Środowiska UMG)
 • 15:00 Recital pianistyczny z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz. 2
 • 15:40 Konkursy familijne z nagrodami
 • 16:00 Trening tai chi na trawie
 • 16:00 Koncert na skrzypce i wiolonczelę z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz.1
 • 16.40 Konkurs wiedzy o Brzeźnie z nagrodami
 • 17.00 Koncert na skrzypce i wiolonczelę z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz. 2
 • 18:00 Czytanie performatywne pt. „Brzeźna brzegiem” – sztuki napisanej wspólnie z mieszkańcami Brzeźna
 • ok 19.00 Walce tradycyjne – potańcówka połączona z warsztatem tanecznym
 • 21:00 Zakończenie

12:00-18:00 ekologiczne warsztaty rodzinne

Stoiska Hevelianum i partnerów: Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Gdańskiego Ośrodka Sportu, Zakładu Utylizacyjnego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Projektorni Gdańskiego Archipelagu Kultury, Rady Dzielnicy Brzeźno

 • Spacery „Otwarty Dom Zdrojowy” z historykiem dr. Janem Danilukiem

Spacery rozpoczynają się o godz.: 13:30, 15:00, 16:30 (wejściówki do pobrania na stoisku Hevelianum)

Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zajrzeć do środka zrewitalizowanego Domu Zdrojowego, przygotowaliśmy „Otwarty Dom Zdrojowy – zwiedzanie z przewodnikiem”. Przewodnik zaprezentuje wnętrza budynku, opowie o ich historii i nowym przeznaczeniu.

 • Terenówki przyrodnicze z przewodnikiem „Folkowe rośliny”

Terenówki rozpoczynają się o godz.: 13:30, 15:00, 16:30 (wejściówki do pobrania na stoisku Hevelianum)

Czy znacie sekretne właściwości roślin? Wiecie, gdzie mieszka bajstruk, po co biegano z płonącą brzozą i w jaki sposób warzono eliksiry miłosne? W pobliżu Domu Zdrojowego będziemy wspólnie odkrywać rośliny, których tajemnicze właściwości zapewniły im trwałe miejsce w zwyczajach, kulturze i tradycji.

 • Warsztaty w interaktywnej pracowni ekologicznej „Dzieci nie chcą śmieci”

Warsztaty rozpoczynają się o godz.: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 (wejściówki do pobrania na stoisku Hevelianum), Pracownia P1/Dom Zdrojowy 

 • Warsztaty mikroskopowe „Bogactwo mikroświata”

Warsztaty rozpoczynają się o godz.: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 (wejściówki do pobrania na stoisku Hevelianum), Pracownia P2/Dom Zdrojowy

Jak wygląda praca biologa w laboratorium? Dlaczego liście są zielone? Co żyje w kropli wody? Czy coś się kryje w miodzie? Te i inne zagadki postaramy się rozwikłać podczas naszej podróży po mikroświecie. Poznamy jego sekrety za pomocą mikroskopów i wykonanych samodzielnie preparatów mikroskopowych. 

 • 12.00-14.30 Konkurs ekologiczny dla Gdańszczan „Nie marnuj deszczu”

Konkurs „Nie marnuj deszczu” ma na celu promowanie dbałości o zasoby wody oraz zagospodarowanie wód deszczowych. Nagrodami są zbiorniki na deszczówkę wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Partnerem konkursu jest Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku (karty konkursowe do pobrania na stoisku Hevelianum)

 • 14:40 Rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego dla Gdańszczan „Nie marnuj deszczu” 

Hevelianum. Dom Zdrojowy, ul. Zdrojowa 2, 25 czerwca 2022, 12.00-21.00, Wstęp wolny

Źródło: gdansk.pl

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Czerwona flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content