A A A
Baner

Odpoczynek bez ograniczeń na plaży dostępnej dla wszystkich

IMG_20220723_105844

W Polsce z roku na rok rośnie świadomość dotycząca wyzwań, jakie stoją przed osobami z ograniczeniami ruchowymi. W czerwcu 2021 roku w Brzeźnie otwarta została Plaża dostępna dla wszystkich, czyli kąpielisko z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. To jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce. Codziennie odwiedza ją od kilku do kilkunastu osób z niepełnosprawnościami.

Są osoby, które wiedzą o tym miejscu, słyszały o nim, a nawet specjalnie na nie przyjeżdżają. W słoneczny dzień zdarza się, że plażę odwiedza kilkanaście lub więcej osób, a liczba ta cały czas rośnie. Wiele osób wraca tu, bo wie, na co może liczyć – mówi Aleksandra Radzikowska, starszy ratownik Kąpieliska Molo Brzeźno.

Lista udogodnień, z których można skorzystać na Plaży dostępnej dla wszystkich jest długa, ale najczęściej wykorzystywane są te najprostsze, takie jak kładka drewniana, prowadząca pod samą linię brzegową, ułatwiająca dotarcie nad wodę wózkiem. Chętnych do skorzystania z amfibii (która dostępna jest także na Kąpielisku na Stogach, wejście nr 26), czyli specjalnego wózka ułatwiającego kąpiel jest stosunkowo niewiele, ale to także się zmienia. Takich osób jest coraz więcej.

Wszyscy ratownicy pracujący na plaży przy Al. gen. J. Hallera są przeszkoleni w obsłudze amfibii dla osób niepełnosprawnych, pomagają przesiąść się z wózka na ten pojazd czy wprowadzić go do wody. Osoby z ograniczeniami ruchowymi mogą liczyć na ich asystę – podkreśla Aleksandra Radzikowska.

Im dłużej funkcjonuje Plaża dostępna dla wszystkich, tym więcej jest chętnych, żeby ją odwiedzić. Pomagają informacje w mediach tradycyjnych i społecznościowych, nie brakuje także osób, które były, skorzystały i polecają znajomym.

O wejściu na plażę numer 50 w Brzeźnie powiedziała mi znajoma, nasze córki się przyjaźnią, wspólnie chodzą do szkoły integracyjnej. Postanowiłam przyjechać tu wspólnie z Kają (córką – przypis), która bardzo cieszyła się z możliwości kąpieli w morzu. Uważam, że udogodnienia, które są tam dostępne są bardzo praktyczne. Będę polecać to miejsce innym rodzicom dzieci z ograniczeniami ruchowymi – mówi Pani Iwona z Pruszcza Gdańskiego.

Kilkanaście osób dziennie, korzystających z Plaży dostępnej dla wszystkich to zarazem dużo i niewiele. Z jednej strony to konkretne grono osób, które skorzystały z przygotowanych specjalnie dla nich udogodnień i zapamiętają wizytę nad Bałtykiem bardzo pozytywnie. Z drugiej strony – tych osób może być znacznie więcej, dlatego warto o tym informować.

Lista udogodnień dostępnych na Plaży dostępnej dla wszystkich

  • kładka plażowa o szerokości 1,8 m z poszerzeniami ułatwiającymi manewrowanie po kładce (np. zawracanie), z oznakowaniem, doprowadzona możliwie blisko wody,
  • ławki z oparciem i podłokietnikami, dostosowane wysokością dla osób z ograniczoną mobilnością,
  • przebieralnia plażowa o szerokości wjazdu 90 cm, z uchwytami i siedziskiem,
  • informacja o udogodnieniach zapisana alfabetem Braille’a,
  • tablice informacyjne z odpowiednim kontrastem i wielkością liter,
  • kod QR na tablicy z regulaminem kąpieliska dla osób słabowidzących,
  • amfibia – specjalistyczny wózek do kąpieli, dzięki któremu każdy może zanurzyć się w morzu,
  • informacja SMS dla osób głuchych,
  • dostępne dla każdego sanitariaty plażowe,
  • sygnał dźwiękowy na bojach kąpieliskowych,
Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Czerwona flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content