A A A
Baner

Eko-marsz czyli połączenie rekreacji z ekologią

Za nami specjalna odsłona rodzinnych wędrówek z cyklu Aktywuj się w Gdańsku. Tym razem zaangażowaliśmy się w edukację ekologiczną mieszkańców.

Eko-marsz rozpoczął się w Dolinie Czystej Wody a celem pieszej wędrówki było propagowanie idei ochrony środowiska i zachowań ekologicznych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób. Marszruta została połączona ze zbieraniem śmieci, a po ukończeniu wycieczki uczestnicy mogli liczyć na poczęstunek z kuchni polowej i upominek.

Trasa została ukierunkowana dla rodzin z dziećmi i prowadziła przez morenowe wzgórza i dolinę radości. Szlak został przygotowany w taki sposób, aby pokazać najciekawsze miejsca m.in. dwa punkty widokowe i głaz Kamienna Twarz.

Mamy do czynienia z eko-marszem, czyli wędrówką rodzinną, na terenie przepięknych lasów trójmiejskiego parku krajobrazowego i nadleśnictwa Gdańsk. Celem eko-marszu, jest przede wszystkim jak sama nazwa mówi EKO, czyli wysprzątanie lasów, gdyż one ostatnio bardzo cierpią. Podczas naszych wędrówek zauważamy dużo śmieci, a o nasze wspólne dobro należy dbać, ponieważ są to zielone płuca Gdańska. Tym marszem chcemy pokazać, że nie jesteśmy obojętni wobec tego co się dzieje. Dziś również dzieci mogą zobaczyć na czym polega ekologia i tego chcemy ich uczuć od samego początku. – mówi przewodnik Krzysztof Kochanowicz.

Na miejscu na uczestników czekały zajęcia, podczas których mieli okazję zapoznać się z kreatywnym wykorzystaniem odpadów. Dodatkowo chętni mogli uwolnić swoją kreatywność podczas warsztatów z wykonywania łapaczy snów z naturalnych leśnych elementów. Nie zabrakło również eko-warsztatów mydlarskich. Najmłodsi mieli okazję wziąć udział w konkursie dotyczącym marszruty.

Zmęczeni, ale uśmiechnięci uczestnicy, podzielili się z nami swoimi wyrażeniami na temat miejsca i wydarzenia:

Są to piękne tereny, jestem tu bardzo często, eko-marsz to świetna promocja dla tego miejsca – Ania z Gdańska.

Eko-marsz to dla mnie forma spaceru, rekreacji i zapoznawania się z tymi pięknymi terenami. Uważam, że jeśli chodzi o ekologię w Gdańsku jest coraz lepiej, natomiast świadomość ludzi trzeba ciągle poszerzać na przykład w postaci takich wydarzeń  –  Ewa z Gdańska.

Dolina Czystej wody to ulubione miejsce na wypoczynek dla mnie i mojej rodziny, często tutaj przyjeżdżamy aby pospacerować. Temat ekologii w Gdańsku stale się poprawia, choć z przerażeniem patrzymy na ilość wyrzucanych śmieci, na szczęście wszystko idzie w dobrym kierunku – Jędrzej z Gdańska

Podczas wydarzenia zostały również poruszone tematy ekologii, które można połączyć z czasem wolnym:

Teren jest bardzo urozmaicony dzięki wzniesieniom, a to dodaje uroku trasie. Byłam tutaj już kilka razy, również z grupą ekologów. Dziś starałam się bardzo pomagać, zbierając śmieci. Idea ekologii jest mi bliska, nawet podczas zajęć Nordic Walking staram się dbać o środowisko, gdy widzę np. pustą butelkę podnoszę ją i wyrzucam do pojemnika na szkło – Zofia z Gdańska.

Idea wydarzenia jest świetna, jesteśmy tutaj pierwszy raz, dzięki czemu z córką poznałam nowe szlaki. Oddychanie świeżym powietrzem połączyłyśmy ze zbieraniem śmieci. Na co dzień staramy się dbać o ekologię, segregujemy śmieci, nie używamy plastikowych rzeczy – Gosia z Gdańska.

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Biala flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

16 ℃
16 ℃
Kapielisko

24.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

20 ℃
16 ℃
Kapielisko

24.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content