A A A
Baner

32 kolejne defibrylatory w Gdańsku pomogą ratować życie

W przestrzeni publicznej Gdańska do końca 2018 roku pojawią się 32 nowe defibrylatory – automatyczne urządzenia, dzięki którym nawet laik może uratować ludzkie życie. W naszym mieście zdarzyło się to już kilka razy.

Sześć takich urządzeń kupiono dzięki Fundacji Ratuj Życie i UPS Foundation, pozostałe to efekt Budżetu Obywatelskiego 2018. Symboliczne przekazanie sponsorowanych defibrylatorów odbyło się 7 września br. przy Centrum Ratownictwa Wodnego w Gdańsku, przy brzeźnieńskim molo. Nie bez przyczyny – w zeszłym roku ratownicy Centrum dzięki zastosowaniu mobilnego defibrylatora dwukrotnie uratowali ludzkie życie. Pierwsza sytuacja dotyczyła starszego mężczyzny, który wpadł do wody i stracił przytomność, druga – młodego chłopaka, który niefrasobliwie skoczył z molo do morza. W tym roku z kolei, sukcesem zakończyła się akcja z użyciem defibrylatora w Schronisku Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta na Oruni.

Centrum Ratownictwa Wodnego to jedna z sześciu lokalizacji, w których defibrylatory zamontowane zostaną na stałe dzięki Fundacji Ratuj Życie i jej sponsorowi UPS Foundation ( lista miejsc poniżej).

Defibrylatory AED (pełna nazwa urządzenia) służą do pomocy osobie w stanie nagłego zatrzymania krążenia, czyli takiej która jest nieprzytomna i nie oddycha prawidłowo. Ponieważ urządzenie po uruchomieniu samo wydaje komendy, akcję ratowania życia z jego pomocą może przeprowadzić nawet kompletny laik.

ZOBACZ, JAKIE TO PROSTE

– Cieszymy się, że sponsor wspiera Gdańsk w rozprzestrzenieniu tych cudownych walizeczek, które mogą uratować ludzkie życie – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Z budżetu miasta także sukcesywnie kupujemy defibrylatory, ale dzięki wsparciu w przestrzeni miasta może ich być jeszcze więcej.

W grudniu 2017 r. miasto Gdańsk zakupiło dziesięć defibrylatorów za blisko 110 tys. zł. (ich listę znajdziesz TUTAJ)

Umieściliśmy je w miejscach ogólnie dostępnych, w pobliżu urzędów administracji publicznej – tłumaczy Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego gdańskiego magistratu. – Nowe instalować będziemy w miejscach, w których przebywa dużo ludzi, zarówno mieszkańców, jak i turystów. W przyszłym roku planujemy zakup kolejnych dziewięciu urządzeń.

W trakcie przekazania defibrylatorów odbył się pokaz użycia urządzenia

Na tym nie kończy się lista nowych defibrylatorów w Gdańsku. Mieszkańcy sami pokazali, jak ważna jest dla nich obecność takich urządzeń w mieście. Projekt dotyczący zakupu i montażu 26 defibrylatorów w wielu dzielnicach (wart 760 tys. zł) zwyciężył wśród projektów ogólnomiejskich w Budżecie Obywatelskim 2018. Wszystkie do końca roku trafią na wyznaczone miejsca. (lista poniżej)

Barbara Wójcik z Fundacji Ratuj Życie podkreśliła, że Gdańsk jest jednym z liderów w kraju, jeśli chodzi o regularny montaż defibrylatorów w przestrzeni publicznej: – To niezwykle ważne, ponieważ użycie defibrylatora kilkukrotnie zwiększa szanse osoby poszkodowanej na przeżycie, pod warunkiem że użyjemy go w ciągu kilku minut od zatrzymania krążenia. Każda akcja montażu urządzeń to także coraz większa wiedza w społeczeństwie o tym, jak można uratować komuś życie.

Dlaczego? Z zakupem sprzętu zawsze łączą się szkolenia z jego obsługi. Regułą jest, że przechodzą je osoby, które pracują lub najczęściej przebywają w najbliższym otoczeniu danego defibrylatora.

Beata Stefaniuk z firmy UPS przypomniała, że jej firma nie po raz pierwszy była sponsorem gdańskich defibrylatorów: – Pierwszy raz spotkaliśmy się kilka lat temu, gdy przekazywaliśmy defibrylatory na stadiony miejskie (Stadion Energa Gdańsk i Ergo Arena – red.). Teraz chcieliśmy by pojawiły się w miejscach gdzie będą bardziej dostępne publicznie. Cieszymy się, że możemy mieć wkład w poprawę bezpieczeństwa. Defibrylator może być przecież potrzebny każdemu z nas.

Defibrylator AED - niepozorna skrzyneczka dzięki której każdy może pomóc ratować życie

Defibrylator AED – niepozorna skrzyneczka dzięki której każdy może pomóc ratować życie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

DEFIBRYLATORY PRZEKAZANE PRZEZ UPS I FUNDACJĘ RATUJ ŻYCIE:

– ul. Jantarowa 1 – Molo Brzeźno, Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego
– ul. Wydmy 1 – Kąpielisko Stogi
– Szafarnia 6 – Marina Gdańsk- przystań jachtowa
– al. Grunwaldzka – Pętla tramwajowa Oliwa
– Targ Węglowy przy parkingu dla rowerów
– ul. Szeroka/ Grobla I

DEFIBRYLATORY ZAKUPIONE W RAMACH BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2018:

– ul. Balcerskiego 35 ( IX komisariat policji)
– ul. Sztormowa (deptak przy budynku poczty)
– ul. Kołobrzeska (zajezdnia przy SKM Przymorze)
– ul. Czerwony Dwór 33 (Zielony Rynek) przy przejściu dla pieszych
– ul. Żaglowa 11 (przy bankomacie MTG)
– ul. Krasińskiego/ Zdrojowa ( przystanek tramwajowy Brzeźno)
– Plac Gustkowicza 13 (Centrum Interwencji Kryzysowej)
– Stara Twierdza 1 ( Twierdza Wisłoujście)
– Plac Kołodziejskiego (pętla autobusowa dworca PKP Wrzeszcz)
– ul. Platynowa 6 F-( I komisariat Policji )
– ul. Stryjewskiego 28 (pływalnia Stogi)
– ul. Rakoczego ( przystanek tramwaj/ autobus)
– ul. Kartuska ( pętla tramwajowa Siedlce)
– ul. Chałubińskiego 13 ( pływalnia VII LO)
– ul. Świętokrzyska ( pętla tramwajowa Łostowice)
– ul. Witosa ( pętla tramwajowa Chełm)
– ul. 3 Maja (przy dworcu PKS)
– Targ Rybny ( parking)
– Podwale Grodzkie (przy Krewetce)
– ul. Gradowa 6 ( Centrum Hewelianum)
– Plac Solidarności 1 (Europejskie Centrum Solidarności)
– ul. Rajska ( Skwerek Heweliusza przy fontannie)
– ul. Siedleckiego 14  (pływalnia Osowa)
– ul. Dworcowa 9 (Gdański Archipelag Kultury)
– ul. Boguckiego 98 (OSP Świbno)
– ul. Turystyczna 28 (OSP Sobieszewo)

Warto przypomnieć, że defibrylatory pojawiły się także w gdańskich tramwajach. Pięć funkcjonuje już w zmodernizowanych tramwajach niskopodłogowych. W planach jest instalacja defibrylatorów we wszystkich 62 pojazdach N8C, które będą poddawane modernizacji.

Wiele urządzeń jest też na wyposażeniu obiektów sportowych zarządzanych przez Gdański Ośrodek Sportu (Miejska Hala Sportowa przy ul. Kołobrzeskiej, pływalnia Orunia i Chełm, Stadion Żużlowy im. Z. Podleckiego przy ul. Zawodników oraz przystań żeglarska Tamka).

Nie jest to jeszcze pełna lista “skrzynek ratujących życie” w naszym mieście. Można je znaleźć także na uczelniach, w wielu centrach handlowych, w przychodniach, muzeach, na gdańskim lotnisku.

W wyszukiwaniu defibrylatorów pomaga aplikacja Staying Alive, która na podstawie lokalizacji GPS wskazuje gdzie w promieniu 1 km od miejsca zdarzenia dostępny jest defibrylator. Oczywiście wszystkie nowe urządzenia również zostaną do niej wprowadzone. Fundacja Ratuj Życie apeluje do wszystkich instytucji, które mają na swoim terenie takie urządzenia, by również dodawały je do bazy lokalizacji aplikacji.

 

Źródło: gdansk.pl

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Biala flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

16 ℃
16 ℃
Kapielisko

23.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

20 ℃
16 ℃
Kapielisko

24.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content