A A A
Baner

Sprzątanie świata 2.0 w Gdańsku – Ewolucja od zrywu do regularnych inicjatyw

Gdańsk stawia na integrację wokół idei Czystego Miasta odpowiedzialnych współgospodarzy swoich dzielnic, osiedli, a nawet firm. Tegoroczne „Sprzątanie Świata” przekształca się z jednorazowej dotychczas akcji w cykl działań angażujących mieszkańców i podmioty w różnych miejscach i na różne sposoby. Pierwsza odsłona będzie „wodna” – już pod koniec kwietnia.

W planach na 2022 rok są 4 edycje Sprzątania Świata w perspektywie do września. To odpowiedź zarówno na smutne wyzwanie coraz poważniejszego problemu zanieczyszczania terenów publicznych, jak i na pozytywny, budujący fakt rosnącego zainteresowania oddolnymi inicjatywami zbiorowego usuwania tychże zalegających odpadów i przekazywania do bezpiecznej utylizacji. – Dlatego zamierzamy zbudować efekt synergii pod szyldem „Czyste Miasto Gdańsk” i nieformalną koalicję ludzi dobrej woli o tzw. zielonych sercach. Rozwińmy wspólnie ten ruch organizacyjnie, logistycznie i działajmy dla środowiska na większą niż dotychczas skalę. Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych: od nurków poprzez rodziny, uczniów aż po firmy oraz instytucje chętne do wolontariatu – przekonuje Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie wszystkie te przedsięwzięcia będą znakomitą okazją do działań w ramach edukacji ekologicznej.

4 odsłony Sprzątania Świata 2.0 w Gdańsku

ODSŁONA 1

23.04.2022 r. w godzinach 10-14

Eko-nurkowie, kajaki i sprzątanie przy zbiornikach retencyjnych

ODSŁONA 2

21.05.2022 r.

Rodzinne sprzątanie pasa nadmorskiego i plaż

ODSŁONA 3

czerwiec (akcja przez cały miesiąc)

Sprzątanie w ramach wolontariatu pracowniczego firm oraz instytucji

ODSŁONA 4

wrzesień (data do potwierdzenia)

Sprzątanie zieleni – edycja szkolna

Regulamin akcji (.pdf 29 KB)

Formularz zgłoszeniowy (.pdf KB)

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych – RODO (.pdf 60 KB)

Podczas pierwszego, wiosennego wydarzenia skupimy się na zanieczyszczeniu wód odpadami stałymi. Wszyscy chętni zejdą na wodę (kajaki – bezpłatne wypożyczenie), nad wodę (brzegi zbiorników) oraz pod wodę (Nowa Motława). Oczywiście, w tym ostatnim przypadku chodzi o wolontariuszy-nurków, którzy posiadają certyfikaty, odpowiednie umiejętnościach i sprzęt. – Priorytetem są nie tylko usunięte odpady, ale też propagowanie społecznej postawy współodpowiedzialności za czystość terenów publicznych w kontekście pogłębiania się skali problemu zaśmiecania terenów nadwodnych, powierzchni i dna akwenów. Przykładowo, po co tyle zachodu z wyrzucaniem opon do rzeki, skoro można jest zostawić przy altanie przed własnym blokiem. One będą przecież odebrane w ramach zbiórki odpadów gabarytowych. Pracujemy nad eliminowaniem złych nawyków, a wyrabianiem dobrych – wyjaśnia Olga Goitowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.

CZY NURKOWIE PODEJMĄ WYZWANIE?

W ramach kwietniowej akcji planowane są trzy równoległe elementy. Po pierwsze, zejście nurków rekreacyjnych pod wodę na akwenie tzw. Nowej Motławy za Mostem Stągiewnym (na wysokości pomostu). – Podczas imprezy będzie miało miejsce jedynie rekreacyjne zejście pod wodę, bez żadnych prac podwodnych, nie będziemy ingerować w strukturę podwodną poprzez wydobywania większych przedmiotów. Niemniej, spodziewamy się tam znacznych ilości odpadów opakowaniowych, przede wszystkim puszek, butelek szklanych i plastikowych. Będzie zatem dużo dobrego do zrobienia. Dla nurków jest to też okazja do sprawdzenia nowego miejsca – zachęca Rafał Dadej koordynujący akcję podwodną. Aby dołączyć do niej należy dokonać wcześniejszej rejestracji do dnia 19.04.2022 roku na adres email: sprzatanieswiatagdansk@gmail.com.

Projekt jest realizowany przy zaangażowaniu  Fundacji „Trzeba Marzyć”,  na rzecz której nurkowie będą mogli wpłacać „cegiełki”, aby zrealizować marzenie gdańskich podopiecznych tej organizacji. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają też pamiątkowe koszulki.

SPACERY NAD ZBIORNIKAMI Z EFEKTEM EKOLOGICZNYM

W tym samym czasie do „Sprzątanie Świata 2.0” włączy się również Zakład Utylizacyjny poprzez #TrashChallenge, którego tematem przewodnim jest woda. Zaś proponowane lokalizacje do uprzątnięcia powinny znajdować się w pobliżu zbiorników retencyjnych. Spółka miejska przygotuje pakiety startowe, w których znajdą się worki, rękawiczki ochronne oraz chwytak do odpadów. Pakiety będzie można odebrać z zakładu po wcześniejszej rejestracji na stronie http://www.zut.com.pl/wielkiesprzatanie w dniach 19-22 kwietnia.

Aby dołączyć do #TrashChallenge wystarczą trzy kroki. Po pierwsze należy zrobić zdjęcie zaśmieconego miejsca, następnie posprzątać je oraz ponownie sfotografować uporządkowany teren. Osoby, które zarejestrują się na stronie, wezmą udział w akcji oraz prześlą zdjęcia (na stworzonym koncie) na stronie http://www.zut.com.pl/wielkiesprzatanie dokumentujące posprzątanie terenu, otrzymają drobne upominki od Zakładu Utylizacyjnego.

Gdańskie Usługi Komunalne udostępnią kontenery na odpady w okolicach zbiorników retencyjnych: -Świętokrzyska II(Ujeścisko-Łostowice), Przemyska (Ujeścisko-Łostowice), Lawendowe Wzgórze przy SP 6 (Jasień), Jabłoniowa (Jasień), Zielony Staw (Jasień), Augustowska (Orunia Górna). Dostępne one będą w godzinach trwania akcji, czyli 10:00 – 14:00 w sobotę, 23 kwietnia.

KAJAKAMI PO ŚMIECI. RATUJMY ZANIECZYSZCZONĄ MOTŁAWĘ

Z kolei Gdański Ośrodek Sportu proponuje tego dnia początek wiosennej akcji „ekoKajak” w Marinie przy ul. Żabi Kruk. Osobom, które zadeklarują chęć posprzątania śmieci na trasie spływu rzeką Motławą, udostępniony zostanie bezpłatnie na czas 2 godzin sprzęt w postaci kajaków, rowerów wodnych bądź łódki wiosłowej (obowiązuje kaucja zwrotna za sprzęt).

Bieżące informacje o akcji na facebook.com/CzysteMiastoGdańsk

ORGANIZATOR SPRZĄTANIA ŚWIATA 2.0

URZAD MIEJSKI W GDAŃSKU / CZYSTE MIASTO GDAŃSK

PARTNERZY AKCJI:

GDAŃSKI OSRODEK SPORTU, ZAKŁAD UTYLIZACYJNY W GDAŃSKU, GDAŃSKIE USŁUGI KOMUNALNE, PREZERO SERVICE PÓŁNOC,  PAŃSTWOWE GOSPODARSTWO WODNE WODY POLSKIE, FUNDACJA „TRZEBA MARZYĆ”, GDAŃSKI ZARZĄD DRÓG I ZIELENI, MAGAZYN DIVERS24,MARINE MEDIA

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Czerwona flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content