A A A
Baner

Są już cztery, powstają dwie kolejne. Trwa budowa całorocznych toalet plażowych

Będą podobne do tych, które już od ponad roku funkcjonują na gdańskich plażach. W Jelitkowie trwa budowa dwóch toalet przy wejściach na plaże. Toaleta przy wejściu nr 75 ma już gotowy szkielet oraz ściany. Trwają tam prace przy pokryciu dachowym. Z kolei przy wejściu nr 78 prowadzone są wykopy pod fundamenty toalety.


Przy wejściu na plażę nr 75 w Jelitkowie widać już szkielet budynku / fot. DRMG

Obiekty powstają przy wejściach na plażę w pobliżu ul. Jantarowej w Jelitkowie. Będą to także obiekty całoroczne. W parterowych budynkach o powierzchni około 35 mkw. znajdą się, dostępne z wydzielonych umywalni, dwie kabiny przeznaczone dla kobiet i mężczyzn oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz zamontowane zostaną prysznice, które na okres zimowy będą demontowane. Do nowych toalet zbudowane i dostosowane zostaną również dojścia. Roboty powinny zakończyć się w grudniu 2019 r.

Nowe obiekty będą miały takie same wymiary, jak te które wybudowano przy wejściach na plażę na odcinku pomiędzy Jelitkowem a Brzeźnem (wejścia nr 46, 48, 50, 63). Wejście do toalet oddzielone będzie od ciągu pieszego także lekkim, ażurowym ogrodzeniem.

W ramach ubiegłorocznych inwestycji powstały właśnie „układy komunikacji pieszo-jezdnej”, czyli trwałe, nierozbieralne nawierzchnie, umożliwiające osobom niepełnosprawnym dotarcie zarówno do budynku toalety, jak i w pobliże plaży – bliżej morskich fal. Zgodnie z wytycznymi Urzędu Morskiego, w którego kompetencjach znajduje się gdański brzeg morski, wszystkie całoroczne toalety znajdują się bliżej plaży niż wydm.

Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Ekoinbud, która wyceniła prace na 2,2 mln złotych. Osobna umowa została podpisana na budowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, którą za ponad 697 tys. złotych wykona firma „ZUK”. Ze względu na prowadzone prace, i obowiązek zabezpieczenia terenu budowy, w trakcie trwania robót dostęp do wejść na plażę nr 75 i 78 może być utrudniony. Realizację inwestycji nadzoruje jednostka miejska – Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

 

Toalety mają być gotowe w grudniu / fot. DRMG

Istniejącymi już toaletami plażowymi zarządza Gdański Ośrodek Sportu, który wszystkie cztery obiekty postanowił wydzierżawić na trzy lata. Umowę podpisano z dwiema firmami: spółką KRANTOR z Lubiszewa oraz „PABLO” Paweł Glanert.

Dzierżawcy będą odpowiadać przez trzy lata za utrzymanie czystości, bieżące uzupełnianie środków higienicznych i ewentualne naprawy zepsutych sprzętów w toaletach. Zgodnie z umową nie mogą prowadzić tam innej działalności, ani wywieszać banerów reklamowych. Dopuszczalny jest jedynie szyld z informacją o ich firmie, która zarządza danym obiektem.

Budowa publicznych toalet na terenie plaży to efekt miejskich planów dotyczących całego pasa nadmorskiego. Jesienią 2015 r. przeprowadzono konsultacje z gdańszczanami, których zapytano o to, jak wyobrażają sobie zagospodarowanie tej części miasta. Okazało się, że jednym z głównych problemów, na które zwracano uwagę, był brak całorocznych szaletów.

Źródło: gdansk.pl

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Czerwona flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content