„Sprzątanie świata 2.0”, które odbędzie się w najbliższą sobotę 23 kwietnia, to świetna okazja, żeby zainaugurować również drugą edycję akcji ekoKajak. Zeszłoroczna inicjatywa Gdańskiego Ośrodka Sportu nie dość, że odbiła się szerokim echem nie tylko w województwie pomorskim, ale i w całym kraju, a nawet poza jego granicami, to przede wszystkim realnie przyczyniła się do poprawienia czystości Motławy i jej szlaku wodnego!
Przyjemne z pożytecznym – w ten sposób najłatwiej podsumować założenia akcji ekoKajak. W zamian za darmowe wypożyczenie kajaka GOS oczekuje, że osoby biorące udział w przedsięwzięciu przywiozą ze sobą śmieci, zebrane na trasie swojej wodnej wycieczki. Kilka miesięcy trwania inicjatywy przełożyły się na dziesiątki, jeśli nie setki osób, które zdecydowały się zwiedzić Gdańsk od strony wody, oraz setki litrów zebranych odpadów i nieczystości. To dużo, biorąc pod uwagę fakt, że była to pilotażowa odsłona akcji. Jeśli coś jest skuteczne i spotyka się z pozytywnym odzewem, należy to kontynuować. Dlatego z przyjemnością ogłaszamy start ekoKajaka w roku 2022!
Jak dołączyć?
W tym roku akcja ekoKajak podzielona będzie na dwa okresy. Od inauguracji, przypadającej na sobotę, 23 kwietnia aż do końca maja kajaki są dostępne codziennie, a przez następne trzy miesiące, czyli do końca sierpnia 2022 akcja obejmuje wszystkie dni powszednie, bez weekendów i świąt. Po raz kolejny sercem akcji zostaje przystań wodna na Żabim Kruku.
Aby wziąć udział w akcji ekoKajak, należy wysłać poniższy formularz zgłoszeniowy na adres ekokajak@sportgdansk.pl najpóźniej dzień przed planowanym spływem.
- Formularz zgłoszeniowy (.doc 43 KB)
- Regulamin akcji (.pdf 28 KB)
- Regulamin wypożyczalni-oświadczenie (.pdf 46 KB)
Na miejscu uczestnik zobowiązany jest do wniesienia kaucji w wysokości 50 złotych za sprzęt wodny, kamizelki asekuracyjne oraz chwytaki. Kaucja podlega zwrotowi po oddaniu sprzętu.
Liczba jednostek biorących udział w akcji jest ograniczona. Jednocześnie udostępnionych może być 5 kajaków, 2 rowerki wodne i jedna łódź wiosłowa. Aby skorzystać z bezpłatnego wypożyczenia, należy zobowiązać się do pozbierania śmieci z wody na trasie spływu w ilości minimum trzydzieści litrów na kajak/rower wodny/łódkę. Zebrane śmieci (najczęściej są to siatki foliowe, butelki plastikowe, opakowania po artykułach spożywczych) należy dostarczyć na przystań Żabi Kruk i następnie tam posegregować je do pojemników znajdujących się na terenie przystani. Uczestnicy zostaną wyposażeni w worki na śmieci i chwytaki. Warto zabrać ze sobą swoje rękawice, które ułatwią sprzątanie.