A A A
Baner

Plaża na upały i nie tylko – zobacz, co dobrego czeka w tym sezonie

294 scaled

Sezon plażowy w pełni i choć pogoda w Gdańsku od kilku tygodni nie rozpieszcza tych, którzy marzą o całodniowym opalaniu na piasku, warto przypomnieć, że kąpieliska nadmorskie oferują także inne atrakcje, do zrealizowania nie tylko w słoneczne dni (choć także).

Plaża Stogi, lipiec 2022
Plaża Stogi, lipiec 2022
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Boiska do siatkówki i piłki nożnej na plaży w Gdańsku

Dla plażowiczów, którzy cenią sobie aktywność fizyczną w grach zespołowych – siatkówce plażowej i piłce nożnej, przygotowano kilkadziesiąt ogólnodostępnych boisk na plaży. Nie ma tu rezerwacji, obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy, ale jest ich tak wiele, że z pewnością wystarczy dla wszystkich graczy.

Boiska do siatkówki zlokalizowano przy wejściach na gdańskie plaże nr: 76 (4 boiska), 75 (1),  73 (2), 58 (1), 52 i 51 (5), 50 (1), 48 (1), 41 (1), 26 (2), 16 (1) i 11 (1) i 7 (1). Na lewo od molo w Brzeźnie jest Stadion Letni – w tygodniu, gdy nie ma planowych rozgrywek, można korzystać także z niego. Warto dodać, że boiska najbliżej wspomnianego molo są oświetlone, można więc grać nawet po zmroku.

Na wspomnianym stadionie są też boiska piłkarskie. Poza tym w piłkę nożną zagrać można także na wysokości wejść nr: 75, 73, 54, 50, 41, 26 oraz 16, 11 i 7. Przy każdym jest jedno boisko.

Bar 41 przy wejściu nr 41 na plaży w Brzeźnie - jeden z licznych lokali plażowych, zachęca nie tylko do siedzenia, ale i bujania.. Od kilku lat bary plażowe w Gdańsku realizowane są zgodnie ze spójną koncepcją zaproponowaną przez administratora terenu - Gdański Ośrodek Sportu

Bar 41 przy wejściu nr 41 na plaży w Brzeźnie – jeden z licznych lokali plażowych, zachęca nie tylko do siedzenia, ale i bujania.. Od kilku lat bary plażowe w Gdańsku realizowane są zgodnie ze spójną koncepcją zaproponowaną przez administratora terenu – Gdański Ośrodek Sportu
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Place zabaw na plaży w Gdańsku – będzie nowy

Do lubianych przez najmłodszych, zlokalizowanych na piasku placów zabaw “Kamieniczki” w Jelitkowie (wejście 63/64) oraz “Generał Zaruski” w Brzeźnie (wejście nr 52), jeszcze w sierpniu dołączy kolejny zestaw do zabawy. Stanie także w Brzeźnie, przy wejściu nr 51. Będzie nosił nazwę “Wyspa Sobieszewska”.

Zobacz wizualizację

plac zabaw

Mat. GOS

Mały Ratownik i Letnia Szkoła Ratownictwa w Gdańsku

Pozostając przy najmłodszych użytkownikach plaż, Gdańskie Ratownictwo Wodne wraz z Gdańskim Ośrodkiem Sportu jak co roku przygotowały dla nich ofertę bezpłatnych zajęć na plaży wprowadzających w arkana ratownictwa i bezpieczeństwa nad wodą.

Mały Ratownik

Dla dzieci w wieku od 5 do 7/8 lat powstał program „Mały Ratownik”, czyli zajęcia sportowo-rekreacyjne na plaży z podstaw bezpiecznego zachowania się nad wodą, nauką pierwszej pomocy, przygotowaniem do nauki pływania.

Letnia Szkoła Ratownictwa

Letnia Szkoła Ratownictwa z kolei powstała dla młodzieży w wieku od 8 do 16 lat. W programie zajęć: doskonalenie pływania, zasady bezpiecznej kąpieli, podstawy pierwszej pomocy, zapoznanie się z pracą i sprzętem ratowników w praktyce.

Letnia Szkoła Ratownictwa to doskonała zabawa, ale też bezcenna wiedza na temat bezpiecznego zachowania nad wodą

Letnia Szkoła Ratownictwa to doskonała zabawa, ale też bezcenna wiedza na temat bezpiecznego zachowania nad wodą
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kiedy można skorzystać z zajęć na plaży?

Bezpłatne zajęcia w obu programach prowadzą doświadczeni ratownicy, kadra instruktorów oraz trenerów pływania w każdy wakacyjny weekend (soboty i niedziele). Jedna lekcja trwa godzinę. I choć udział w programach zgłosiło w sumie blisko 400 dzieci, wciąż można do nich przystąpić. Szczegóły, formularze i dostępne terminy – na stronie GOS.

Biała flaga na wieży ratowników - jej kolor można też sprawdzić w internecie na stronie Kąpielisk Morskich Gdańsk

Biała flaga na wieży ratowników – jej kolor można też sprawdzić w internecie na stronie Kąpielisk Morskich Gdańsk
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Kąpiel tylko na kąpielisku strzeżonym i przy białej fladze – dlaczego?

Między innymi po to organizowane są opisane powyżej zajęcia dla młodych ludzi, by kolejne pokolenia korzystających z plaż robiły to bezpiecznie i uczyły takich zachowań także swoich najbliższych.

Na ośmiu kąpieliskach morskich w Gdańsku, które obejmują łącznie 1300 metrów linii brzegowej, pracuje 70 ratowników. Pilnują bezpieczeństwa kąpiących się każdego dnia do końca sierpnia w godz. 9.30 – 17.30.

Kiedy wywieszają białą flagę – wolno się kąpać i znaczy to, że czuwają nad bezpieczeństwem kąpiących się.

Jeśli flaga jest czerwona – obowiązuje zakaz wstępu do wody. 

– Ten zakaz obowiązuje także poza kąpieliskiem – zaznacza Łukasz Iwański kierownik kąpielisk i obiektów nadmorskich w Gdańskim Ośrodku Sportu. – Tymczasem bywa tak, że kiedy jest czerwona flaga i ratownicy wypraszają kąpiących się z wody, często te same osoby idą kawałek dalej na akwen niestrzeżony. Kąpią się tam wtedy nie dość, że w niebezpiecznych warunkach, to jeszcze nie pod okiem ratowników.

Jeśli kąpiel - to tylko w strzeżonym obrębie plaży, gdzie ratownicy mają oko na wszystkich kąpiących się

Jeśli kąpiel – to tylko w strzeżonym obrębie plaży, gdzie ratownicy mają oko na wszystkich kąpiących się
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wysoka fala i prądy wsteczne

Taka sytuacja miała miejsce 12 lipca br. w Świbnie, kiedy młoda kobieta weszła do wody przy czerwonej fladze i poza kąpieliskiem. Ratownicy wyciągnęli ją dość szybko, ale czynności życiowe udało się przywrócić dopiero po 50 minutach reanimacji. Prognozy, że będzie osobą zdrową w pełni po tak długotrwałym zatrzymaniu czynności życiowych, są bardzo słabe.

– Pamiętajmy, że łamiąc zakaz kąpieli narażamy życie nie tylko swoje, ale także ratowników, którzy muszą wskoczyć w te wysokie fale i pokonać prąd wsteczny. Na Wyspie Sobieszewskiej i na Stogach są zdradliwe miejsca, gdzie prąd jest bardzo silny i fala potrafi człowieka tak poobracać, że ciężko go później znaleźć – mówi Łukasz Iwański. – Standardem w dzisiejszych czasach powinno być, że kąpiemy się zawsze pod okiem ratownika. Od ponad 30 lat administrujemy kąpieliskami. Na przestrzeni tych lat nigdy nie zdarzyło się, by ktoś utonął podczas dyżuru ratownika na kąpielisku. I to jest najlepszy dowód na to, że jest tam po prostu bezpiecznie.

Bieżące warunki na poszczególnych kąpieliskach, aktualizowane regularnie przez ratowników znaleźć można na stronie internetowej Kąpieliska Morskie Gdańsk

Pierwsza plaża w Gdańsku, która jest w pełni przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów i rodzin z dziećmi powstała w ubiegłym roku w Brzeźnie, przy wejściu nr 50 (na wysokości al. Hallera).

W tym sezonie, zgodnie z zapowiedziami, udogodnienia w formie pilotażu pojawiły się także na kąpielisku Stogi (wejście główne, nr 26).

Czym różni się plaża dostępna dla wszystkich od zwykłej?

Wyróżnia ją wiele rozwiązań, w tym przede wszystkim:

 • kładka plażowa o szerokości 1,8 m z poszerzeniami ułatwiającymi manewrowanie po kładce (np. zawracanie), z oznakowaniem, doprowadzona możliwie blisko wody,
 • ławki z oparciem i podłokietnikami, dostosowane wysokością dla osób z ograniczoną mobilnością,
 • przebieralnia plażowa o szerokości wjazdu 90 cm, z uchwytami i siedziskiem,
 • informacja o udogodnieniach zapisana alfabetem Braille’a,
 • tablice informacyjne z odpowiednim kontrastem i wielkością liter,
 • kod QR na tablicy z regulaminem kąpieliska dla osób słabowidzących,
 • amfibia – specjalistyczny wózek do kąpieli, dzięki któremu każdy może zanurzyć się w morzu,
 • informacja SMS dla osób głuchych,
 • dostępne dla każdego sanitariaty plażowe,
 • sygnał dźwiękowy na bojach kąpieliskowych,

Druga plaża dla wszystkich w Gdańsku powstała na Stogach, na razie pilotażowo

Druga plaża dla wszystkich w Gdańsku powstała na Stogach, na razie pilotażowo
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Ławki i kładki drewniane na gdańskich plażach – gdzie są?

Nie przy każdym wejściu kładki prowadzą tak blisko wody, jak opisanych powyżej plażach dostępnych dla wszystkich, ale jest ich całkiem sporo. Zlokalizowane są przy wejściach nr 75 i 72, 64, 63 (duża “marina plażowa”), 53 – stadion letni, na lewo i prawo od molo w  Brzeźnie, 52, 51, 50, 48, 46, 41, 26, 16, 11 i 7.

– Zamontowaliśmy w tym roku sporo nowych kładek, dojdą jeszcze dwie, ale też kilka nie nadawało się już do użytku. Staramy się utrzymywać mniej więcej stałą liczbę – mówi Łukasz Iwański..

Obecnie na gdańskich plażach stoi 27 ławek. Szukając ich najłatwiej iść kluczem głównych wejść w danym rejonie (np. 26 na Stogach, 41 w Brzeźnie, 16 na Wyspie Sobieszewskiej), stoją także przy placach zabaw. Docelowo będą w okolicy każdego wejścia.

Oficjalne otwarcie plaży dostępnej dla wszystkich, czerwiec 2021 , Gdańsk Brzeźno

Oficjalne otwarcie plaży dostępnej dla wszystkich, czerwiec 2021 , Gdańsk Brzeźno
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Bezpłatne kosze plażowe w Brzeźnie

Kosz plażowy to doskonała propozycja zarówno na dni wietrzne, jak i na upały. W okolicach wejścia nr 41, przy Domu Zdrojowym, na chętnych czeka 25 koszy plażowych z pasiastymi dachami. Wypożyczenie jest bezpłatne.

Czytaj także: Kosze plażowe wróciły do Brzeźna. Dzięki projektowi z Budżetu Obywatelskiego

Regały z książkami najczęściej stoją w lokalach gastronomicznych na plaży

Regały z książkami najczęściej stoją w lokalach gastronomicznych na plaży
Fot. GOS

Biblioteka na Plaży w Gdańsku – gdzie znajdziesz lekturę?

„Biblioteka na Plaży” to wspólna akcja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku i Gdańskiego Ośrodka Sportu. Na spragnionych lektury czekają plenerowe biblioteczki z księgozbiorem dla czytelników w każdym wieku i o różnych “literackich potrzebach”. WiMiBP przekazała do rąk plażowych czytelników ponad pół tysiąca książek. Oznakowane są logo akcji – podobnie jak punkty, w których można je wypożyczać. Świeżutkie lektury będą dostarczane do końca sierpnia.

Lokalizacje plażowych bibliotek w Gdańsku:

 • Jelitkowo, wejście nr 73 – Obiekt Służb Ratowniczych
 • Jelitkowo, wejście nr 63 – bar plażowy
 • Brzeźno, wejście nr 53 – Lotos Stadion Letni Gdańsk
 • Molo w Brzeźnie – Centrum Ratownictwa Wodnego
 • Brzeźno, wejście nr 52 – bar plażowy
 • Brzeźno, wejście nr 50 – bar plażowy
 • Dom Zdrojowy Brzeźno, wejście nr 41 – bar plażowy
 • Stogi, wejście nr 26 – Obiekt Służb Ratowniczych
 • Sobieszewo – wejście nr 16 – Obiekt Służb Ratowniczych
 • Orle – wejście nr 11 – Obiekt Służb Ratowniczych
 • Świbno – wejście nr 7 – Obiekt Służb Ratowniczych

Zdjęcie Sezon 2022 na gdańskich plażach 11

Sezon 2022 na gdańskich plażachfot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Zdjęcie Sezon 2022 na gdańskich plażach 12

Sezon 2022 na gdańskich plażachfot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Biala flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

20 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

SOBIESZEWO

23 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel Zabroniona

9:45 – 17: 15

silne prądy wsteczne

 

Flaga

STOGI

20 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

JELITKOWO

21 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

ORLE

23 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45 – 17: 15

 

Flaga

PIASTOWSKA

21 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

20 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

ŚWIBNO

23 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel zabroniona

9:45 – 17: 15

silne prądy wsteczne

Translate »
Skip to content