A A A
Baner

Niecodzienne odwiedziny u ratowników i dobra nowina dla morsów

W środę, 19 lipca, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odwiedził Centrum Ratownictwa Wodnego w Brzeźnie, gdzie spotkał się z ratownikami pracującymi na strzeżonych kąpieliskach oraz dyżurnymi Centrum. Była to okazja, by podziękować ratownikom i motywować ich do dalszej, wytężonej pracy, a także, by podjąć rozmowę, z której finału na pewno ucieszą się morsy.

Na 1400 metrach strzeżonej linii brzegowej w Gdańsku codziennie, w godzinach 9.30–17.30 pracuje około 75 osób. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, którzy wolny czas spędzają na plaży, odbywa się nie tylko w sezonie letnim. Ratownicy mają dyżury przez cały rok, 24h/dobę. Gdańsk w porównaniu do innych miast jest w komfortowej sytuacji. W kwestii ratowniczych etatów nie borykamy się z problemem braków kadrowych. Łącznie w tym zawodzie pracuje u nas około 100 osób. To ciężka i odpowiedzialna praca, dlatego warto przy każdej możliwej okazji wypowiedzieć słowo podziękowania.

Prezydent wręczył ratownikom specjalne gwizdki. W ramach wizyty zaplanowano także spacer po plaży połączony ze zwiedzaniem infrastruktury dla plażowiczów, w tym stadionu letniego oraz molo. Podczas spaceru wywiązała się rozmowa na temat morsów. Wszystko wskazuje na to, że noworoczne „morsowanie” w 2018 roku odbędzie się w komfortowych warunkach.

– Chciałbym bardzo, aby pod koniec 2017 roku w Jelitkowie powstał nowy budynek dla morsów – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz – Liczba wielbicieli kąpieli w zimnym Bałtyku rośnie i warto by było poprawić im warunki do przebierania się, to znaczy zapewnić oddzielne szatnie dla kobiet i mężczyzn.

Rozmawiano także o nowych, plażowych placach zabaw. Jeden stoi już w Brzeźnie po prawej stronie od molo. W przyszłym roku zostanie rozbudowany. W latach 2018 – 2020, powstaną kolejne place zabaw na plaży. Na ich miejsce wybrano Jelitkowo, Stogi i Wyspę Sobieszewską. Koszt budowy jednego placu to ok. 140 tys. zł.

Centrum Ratownictwa Wodnego w Gdańsku uruchomione w 2014 roku, znajduje się przy molo w Brzeźnie. CRW w Gdańsku współpracuje z Miejskim WOPR w Gdańsku, WOPR woj. Pomorskiego, Sekcją Psów Ratowniczych WOPR, a także Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR w Sopocie.

Numer alarmowy, który warto zapamiętać, gdy jesteśmy nad wodą: 601 100 100

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Czerwona flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content