A A A
Baner

Gdańskie plaże dostępne dla wszystkich

Plaza-63-...

Gdańsk od lat rozwija infrastrukturę, z której mogą korzystać gdańszczanki, gdańszczanie oraz turyści. Te zmiany to nowa jakość i estetyka, ale również poprawa dostępności. W piątek, 30 czerwca oddano do dyspozycji trzecią dostępną plażę dla osób z niepełnosprawnościami, która znajduje się na wejściu nr 63 w Jelitkowie. Koszt inwestycji to 150 tys. złotych.

Gdańsk stawia na wypoczynek nad morzem i na plażach. Od lat infrastruktura plażowa jest rozwijana. Sukcesywnie zwiększana była ilość kładek, dzięki którym osoby poruszające się na wózkach, o kulach czy rodzice z dziećmi w wózkach mogli łatwiej dotrzeć na plażę, niemal do samej wody. Na wejściu nr 63 w gdańskim Jelitkowie oddano do dyspozycji trzecią dostępną plażę. Pierwszą oddano w 2021 roku, w Brzeźnie przy wejściu nr 50. Rok później, w formie pilotażu, podobna infrastruktura została przygotowana na Stogach.

  • Bardzo się cieszę, że we współpracy i na podstawie uwag od osób zaangażowanych udało się zaadaptować to miejsce, przygotować przebieralnię i udostępnić tę plażę dla każdego – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Wpisuje się to w gdańską politykę równości. Walory gdańskich plaż zostały docenione m.in. poprzez przyznanie Błękitnej Flagi. Rozpoczęły się wakacje i na plażach gościmy uczniów, którzy mają wolne od szkoły, ale także wielu turystów i kluczem jest bezpieczeństwo na wodzie. W Gdańsku rusza 9 strzeżonych kąpielisk, od Świbna aż do Jelitkowa, ale apelujemy o to, żeby stosować się do oznaczeń, które wywieszają ratownicy po to, żebyśmy wszyscy mogli bezpiecznie korzystać z wypoczynku na plaży.

Dostępne plaże

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami na plaży w Jelitkowie zbliżone są do tych, które istnieją już w Brzeźnie, z wyjątkiem amfibii, która wymagałaby dodatkowej infrastruktury. Obejmują one między innymi: kładkę plażową z oznakowaniem o długości 70 metrów z poszerzeniami ułatwiającymi manewrowanie, ławki z oparciem i podłokietnikami dostosowane wysokością dla osób z ograniczoną mobilnością, przebieralnię plażową o szerokości wjazdu 90 cm z uchwytami i siedziskiem, tablice informacyjne z odpowiednim kontrastem i wielkością liter. Dodatkowo na bojach kąpieliskowych zamontowano sygnał dźwiękowy oraz możliwość powiadomień SMS dla osób głuchych. Przy plaży funkcjonują również dostępne sanitariaty.

Całość inwestycji w Jelitkowie to koszt około 150 tysięcy złotych, przy czym część tych elementów, jak chociażby kładka, została wykonana już wcześniej. Środki na ten cel pochodziły z budżetu GOS, z których zdecydowaną większość przeznaczono na kładkę z bardzo wytrzymałego tworzywa, która służy w tym miejscu od wielu lat.

Od jutra, w Gdańsku, będzie funkcjonować dziewięć kąpielisk: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle i Świbno. Przekłada się to na 1300 metrów linii brzegowej strzeżonej przez 70 ratowników.

W 2022 r. na utrzymanie plaż i kąpielisk wydano prawie 4 mln zł, na ten rok zabezpieczono prawie 4,4 mln zł.

Aktywny wypoczynek

Wszyscy odwiedzający gdańskie plaże będą mogli korzystać z nich w sposób bezpieczny i komfortowy, ale również aktywnie. Nie zabraknie imprez sportowych, zarówno na amatorskim, jak i profesjonalnym poziomie, odbywających się pasie nadmorskim.

  • Nie ma chyba nic lepszego niż wakacje spędzone w sposób aktywny, do czego zachęcają gdańskie plaże – zachęcał Adam Korol, dyrektor Biura Prezydenta ds. sportu w gdańskim  urzędzie. – Nawet dziś, kiedy nie mamy typowo plażowej pogody, możemy spotkać wiele osób, które kąpią się w wodach Zatoki Gdańskiej, czy grają w siatkówkę. A na plaże można dojechać na wiele sposobów, również na rolkach i rowerze. Oprócz tego aktywnego spędzenia czasu zachęcamy oczywiście do udziału w imprezach sportowych, których w tym sezonie będzie mnóstwo, zarówno dla amatorów, jak i tych, którzy lubią oglądać sport profesjonalny.

Plaże to także miejsce wypoczynku aktywnego. Gdańsk oddaje do dyspozycji 21 boisk do piłki siatkowej i 8 boisk do piłki nożnej. Będą one dostępne całodobowo, a siatki będzie można wypożyczyć w punktach ratowniczych. Mając na względzie bezpieczeństwo plażowiczów, zapewnione zostały punkty medyczne przy kąpieliskach: Brzeźno, Stogi oraz Sobieszewo. Przy molo w Brzeźnie działa całodobowe, całoroczne Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego, gdzie przez cały czas dyżurują ratownicy. Zabezpieczenie kąpielisk, oprócz kadry osobowej stanowi również sprzęt ratowniczy.

  • Do dyspozycji ratowników mamy 13 łodzi ratowniczych, 6 motorówek, 5 pojazdów typu quad, a także dron, który w tym roku jako nowość będzie nie tylko sprawował rolę sprzętu patrolującego i ostrzegającego przed zanieczyszczeniami – wymieniał Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. – W razie potrzeby będzie wykorzystywany do poszukiwań dzieci, czy też, wykorzystując termowizję, używany w sytuacjach zagrożenia życia. Plaże to także miejsce wypoczynku dla najmłodszych, którzy mogą skorzystać z 3 placów zabaw.

fot. www.gdansk.pl
Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku

 

                                                                                                                                                                                

Galeria Zdjęć:

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Czerwona flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

SOBIESZEWO

- ℃
- ℃
Kapielisko

kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

- ℃
- ℃
Kapielisko

31.08.2024

Kąpielisko zamknięte

Flaga

JELITKOWO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

- ℃
- ℃
Kapielisko

kąpielisko zamknięte

 

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

 

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

- ℃
- ℃
Kapielisko

kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content