A A A
Baner

Chlup do lodowatej Motławy – Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Morsów w pływaniu ekstremalnym

Ponad 200 morsów z Polski i Europy wzięło udział w rozegranych w Marinie Gdańsk V Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Morsów. Na potrzeby zawodów w Marinie Gdańsk powstał basen. W sobotnie przedpołudnie (2 grudnia) gdańska marina przy ul. Szafarnia prezentowała się dość egzotycznie jak na pierwszy weekend grudnia. Między pomostami na Motławie powstał “basen” z torami pływackimi, a po terenie wokół mariny przechadzali się ludzie ubrani w kostiumy pływackie, szlafroki i kąpielowe laczki. Byli to zawodnicy startujący w V Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Morsów w pływaniu ekstremalnym na czas.

Przerębel, Minusy i Twardziele

Sportowców dopingowali liczni kibice, rodziny i znajomi, gdańszczanie i turyści. Było słonecznie, choć rześko – temperatura powietrza i wody nie przekraczały plus trzech stopni. Pomosty prowadzące do tymczasowego basenu pokrywał szron. Pierwszy gwizdek sędziego był sygnałem do wejścia do wody, drugi gwizdek oznaczał start.

210 kobiet i mężczyzn, morsów z Polski i z zagranicy (patrz ramka w dolnej części tekstu) od godz. 10 do 16 startowało na dystansach od 25 m (jedna długość basenu) do 450 m, stylem dowolnym i klasycznym. Na zakończenie odbyła się sztafeta 4 razy 25 m.

Nazwy klubów, których zawodnicy konkurowali ze sobą w zimowej Motławie, mówią same za siebie: “Minusy” z Poznania, Tczewski Klub Morsów “Przerębel”, Termors Charzykowy, Klub Twardziel Lech – Mors z Gdańska.

– Morsy kojarzą się najbardziej z kąpielami w Zatoce Gdańskiej i to jest trochę mylące, bo dużo osób tylko wchodzi i wychodzi do wody, kolokwialnie mówiąc “moczą pośladki i wkręcają żarówki”. Mam do nich wielki szacunek, bo to też jest wszystko dla zdrowia, ale my jesteśmy wyczynowcami – mówi Lech Bednarek, organizator mistrzostw i prezes Polskiej Fundacji Morsów Lech Mors z Gdańska, trzykrotny mistrz świata w zimowym pływaniu. – Staram się pchać ten sport do przodu, chciałbym żeby wypłynął na szerokie wody i stał się dyscypliną zimowych igrzysk olimpijskich. Bardzo nas cieszy, że już drugi rok z rzędu mistrzostwa odbywają się w Gdańsku. Rok temu startowało 198 osób, w tym mamy już 210 zawodników, co świadczy o tym, że ten sport coraz bardziej się rozwija.

A w nagrodę jacuzzi

Przy Szafarni powstało prawdziwe “miasteczko” morsowe. Szatnie męska i damska zaimprowizowane zostały w typowych dla Gdańska autobusach miejskich. Po wyjściu z bardzo zimnej wody zawodnicy zanurzali się w kuszącym ciepłym jacuzzi – z widokiem na Długie Pobrzeże! Mieli także do dyspozycji suchą saunę zbudowaną w pojeździe typowym dla foodtrucków. Północ Sauna Truck przyjechała do Gdańska z grupą zawodników poznańskich. Jak każda sauna, także ta mobilna opalana jest piecem na drewno, jej wnętrze także wyłożone jest drewnem. Wszystko po to, by dbać o zdrowie zawodników, żeby ich organizmy zbytnio się nie wychłodziły po zmaganiach w ekstremalnych warunkach, co dotyczy zwłaszcza tych, którzy startowali na najdłuższych dystansach.

Andrzej Puchalski jest zawodnikiem Klubu Twardziel Lech – Mors. Czy jest więc twardzielem?

– Wydaje mi się, że tak, a poza tym z pływania w zimnej wodzie czerpię dużą przyjemność – mówi gdańszczanin, szczękając trochę zębami (przepłynął właśnie 50 m). – Regularnie morsuję od trzech lat. Spotykamy się co niedziela w Jelitkowie. Każde nasze wejście do wody to przepłynięcie określonego dystansu. Uczestniczymy w zawodach, również międzynarodowych. Jestem dumny, że wciągnąłem w morsowanie mojego syna, także dziś startował.

Jak zapewnia Andrzej Puchalski, wraz z rozpoczęciem pływania w zimnej wodzie skończyły się wszelkie problemy ze zdrowiem, przeziębienia i złe samopoczucie należą do przeszłości.

– Widzę, że coraz więcej ludzi w Trójmieście zaczyna morsować, jest prawdziwy boom na tę dyscyplinę u nas – opowiada. – Razem jeździmy na zawody. W lutym prawdopodobnie polecimy do Nowego Jorku na otwarte Mistrzostwa Ameryki, będziemy pływać w rzece Hudson.

Endorfiny i pierwszy oddech

Magdalena Sitkowska i Karolina Eliasz przyjechały na zawody ze Szczecina. Morsują od dwóch lat zanurzając się w wodzie, ale po raz pierwszy właśnie w Gdańsku postanowiły spróbować swoich sił w zimowym pływaniu.

– Zaczęłam morsować w Mikołajki. Miałam wtedy zapalenie oskrzeli i korzonków, ale ponieważ wcześniej już umówiłam się z kolegą, mimo choroby stwierdziłam: “albo dziś, albo nigdy” – wspomina Magdalena Sitkowska. – Korzonki przeszły po wyjściu z wody jak ręką odjął, zapalenie oskrzeli jeszcze trochę trwało, ale zwalczyłam je bez antybiotyków.

Karolina Eliasz: – Ja wystartowałam w lany poniedziałek, w morzu, w Międzyzdrojach. Od tej pory morsujemy w każdą niedzielę w samo południe, albo w najbliższym Szczecinowi Jeziorze Głębokim, albo w Międzyzdrojach, dokąd trzeba dojechać 80 km.

Jak zapewniają szczecinianki – to jest cudowne! Oprócz walorów prozdrowotnych i estetycznych (ciało staje się jędrniejsze), morsowanie to wspaniała zabawa – tym lepsza, im większa ekipa zanurza się w lodowatej wodzie.

– Wszyscy się cieszą i jest to szczera radość, a poza tym te endorfiny: około godziny po morsowaniu człowiek przeżywa olbrzymią euforię – zapewniają panie.

Pływanie w zimnej wodzie dla debiutantek nie było już takie radosne. Nie ma czasu, by zaadaptować się do ekstremalnych warunków, trzeba szybko skoordynować ruchy i płynąć do mety, trudno jest złapać pierwszy oddech.

– Ale i tak było super. Świetnie zorganizowana impreza, sympatyczni ludzie, idealna pogoda, powitał nas prezydent Gdańska, wieczorem będzie bankiet, cudownie – podsumowują panie.

Organizator: Polska Fundacja Morsów Lech Mors

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz

Partner zawodów: Gdański Ośrodek Sportu

Sponsor tytularny: Inpro

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Biala flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

20 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

SOBIESZEWO

23 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel Zabroniona

9:45 – 17: 15

silne prądy wsteczne

 

Flaga

STOGI

20 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

JELITKOWO

21 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

ORLE

23 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45 – 17: 15

 

Flaga

PIASTOWSKA

21 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

20 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

ŚWIBNO

23 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45 – 17: 15

Translate »
Skip to content