A A A
Baner

Witaj przygodo – Generał Zaruski odwiedza młodzież w gdańskich szkołach

Generał Mariusz Zaruski był prawdziwym „człowiekiem renesansu”, osobą o wielu talentach, która interesowała się bardzo wieloma dziedzinami życia. Na Pomorzu najbardziej doceniamy oczywiście jego wpływ na rozwój edukacji morskiej, a Gdański Ośrodek Sportu, jako armator drewnianego żaglowca, nazwanego imieniem generała dla uczczenia jego pamięci, chce kontynuować dzieło rozpoczęte przez Mariusza Zaruskiego. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu są spotkania z młodzieżą szkolną.

Takich wizyt, jak ta w VI Liceum Ogólnokształcącym jest coraz więcej. Jak zapewnia oficer programowy najstarszego drewnianego żaglowca w Polsce Piotr Królak, Mariusz Zaruski preferował nauczanie przez działanie, dlatego najłatwiejszym sposobem na zarażenie młodych ludzi pasją jest po prostu zaproszenie ich na jacht. Podczas spotkań z młodzieżą nie da się pominąć informacji historycznych dotyczących żaglowca i osoby jego patrona, ale nacisk położony jest mimo wszystko na to, co dla młodych ludzi najciekawsze, czyli przygodę. Wolontariat, rejsy jednodniowe czy najbardziej spektakularna Gdańska Szkoła pod Żaglami to tylko niektóre sposoby, żeby rozpocząć przygodę z żeglarstwem. A nastolatków, którym świecą się oczy na wspomnienie tych inicjatyw, nie trudno wyłapać z tłumu słuchaczy.

Od małego zajmuję się żeglarstwem sportowym, pływam na łódce w klasie Star, ale od dawna marzyłem o takim poważnym żeglarstwie, dłuższych rejsach, a nie tylko sport. O Zaruskim dużo słyszałem w swoim klubie. Zainteresowała mnie Szkoła pod Żaglami, marzyłem o tym, żeby polecieć albo popłynąć na Islandię. Zastanowię się nad tą propozycją, może się uda? – mówi uczeń pierwszej klasy, 16-letni Jan.

Oczywiście nie każdego nastolatka interesuje tematyka morska, ale podczas każdego szkolnego spotkania znajdą się osoby, dla których perspektywa przygody, nauki praktycznych umiejętności, odpowiedzialna funkcja oraz przynależność do załogi, a nie jedynie bycie pasażerem podczas rejsu wydają się niezwykle pociągające i ekscytujące. To właśnie te jednostki zostają po spotkaniach, zadają pytania, interesują się szczegółami. I właśnie z nich przeważnie rekrutuje się załogę na tak atrakcyjne rejsy, jak ten na Islandię w ramach Gdańskiej Szkoły pod Żaglami. Informacje na temat rekrutacji na Gdańską Szkołę pod Żaglami dostępne są w linku poniżej.

Więcej informacji o Generale Zaruskim, najstarszym w Polsce drewnianym jachcie, a także o możliwości wizyt w szkołach można przeczytać na stronie internetowej poświęconej żaglowcowi www.zaruski.pl

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Biala flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

16 ℃
16 ℃
Kapielisko

23.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

20 ℃
16 ℃
Kapielisko

24.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content