A A A
Baner

Warunki sprzyjały załogom regat Marina Granaria Cup

Gdański Ośrodek Sportu już po raz trzynasty zaprosił żeglarzy do startu w dwudniowych regatach o Puchar Mariny Gdańsk – Marina Granaria Cup. Trzy zaplanowane wyścigi odbyły się na wodach Zatoki Gdańskiej. Dla uczestników pływających w klasie ORC było to jednocześnie dobre przetarcie przed sierpniowymi Morskimi Żeglarskimi Mistrzostwami Polski.

Baza regat, przystań Marina Gdańsk, zapełniła się łódkami już w piątek, 7 czerwca. Tam trwały ostatnie przygotowania przed dwudniowym pływaniem na wodach Zatoki Gdańskiej. GOS przygotował na sobotę i niedzielę łącznie trzy wyścigi w klasach: ORC, KWR oraz OPEN.

Pierwszego dnia regat warunki do pływania były znakomite i przede wszystkim urozmaicone – były i słabe, i zmienne wiatry oraz mocniejsze podmuchy. 8 czerwca uczestnicy wystartowali w dwóch wyścigach – krótkim oraz dłuższym. Ten drugi rozegrany został na trasie od molo w Brzeźnie do molo w Sopocie. Mimo, że do zapowiadanego w prognozach załamania pogody nie doszło, to pod koniec drugiego biegu powiało dość solidnie, co uczyniło rywalizację jeszcze ciekawszą.

Po południu załogi spłynęły do Mariny Gdańsk, gdzie czekał na nie tradycyjny już dla tego wydarzenia wieczór żeglarski połączony z koncertem szantowym biesiadą.

W niedzielę, 9 czerwca ze względu na znacznie słabszy wiatr, komisja sędziowska zdecydowała o rozegraniu krótkiego wyścigu. Kapitanowie załóg chwalili mimo to warunki, w jakich przyszło im rywalizować podczas tych dwóch dni.

klasie ORC zwyciężyła załoga pływająca na jachcie Elessar pod dowództwem kpt. Marka Turkowskiego. Drugie miejsce zajęła ekipa Good Speed dowodzona przez kpt. Łukasza Trzcińskiego. Trzecie miejsce zajął Duży Ptak kapitana Krzysztofa Paula.

To był pierwszy start Elessara w tym sezonie po dwuletniej przerwie i okazja do przetestowania łódki. Mamy nowy takielunek, żagle oraz modyfikacje dna. Sprzęt się sprawdził, załoga również bardzo się spisała. Cieszymy się, że całe to przygotowanie przyniosło efekty – podsumował uczestnictwo w regatach kapitan zwycięskiej załogi.

Dalej modyfikujemy łódkę, dalej trenujemy i chcemy się ścigać w kolejnych regatach. Naszym celem na ten sezon są sierpniowe mistrzostwa Polski w Gdańsku. Chcemy powalczyć o wszystko, o co możemy – dodał kapitan Elessara.

Klasę KWR wygrał kpt. Jerzy Brezdeń na jachcie Hadar. Drugą pozycję w klasyfikacji wywalczyła załoga Eklera z kapitanem Piotrem Kropidłowskim. Miejsce na podium uzupełniła ekipa z jachtu Purga dowodzona przez kpt. Kajetana Kilanowskiego.

Nasza załoga z Jachtklubu Marynarki Wojennej Kotwica przypływa na tę wspaniałą imprezę co roku. Teraz pogoda szczególnie dopisała, więc bawiliśmy się bardzo dobrze. Hadar to czterdziestoletni jacht, ale jak widać jest w pełni formy i daje sobie radę z o wiele młodszymi. To również zasługa zgranej załogi. W tym sezonie przed nami jeszcze regaty dookoła Bornholmu o długości ok. 300 mil morskich z okazji setnej rocznicy utworzenia sportów morskich w Wojsku Polskim, a także regaty o Puchar Marynarki Wojennej. Sezon planujemy zakończyć w połowie października ostatnim startem w regatach cyklu Pucharu Kaprów – podsumował kpt. Jerzy Brezdeń.

Grupę OPEN wygrał kpt. Jerzy Matuszak na jachcie Dancing Queen.  Kolejne miejsce na podium zajęła ekipa jachtu Odysseipod dowództwem kpt. Piotra Ceynowy. Trzecie miejsce przypadło załodze łodki Sarmata II z kpt. Ireneuszem Górecznym.

Sponsor tytularny: Granaria Development Gdańsk Sp. z o.o.
Partnerzy: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańskie, Muzeum II Wojny Światowej, Eljacht, Szymon Jacht, Spider Tomasz Malinowski,  Sportis S.A.
Patroni medialni: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, sailbook.pl, www.gdansk.pl, trojmiasto.pl

Regaty Marina Granaria Cup były z pewnością dobrym przetarciem dla załóg startujących w klasie ORC przed Morskimi Żeglarskimi Mistrzostwami Polski, które odbędą się w dniach 23-25 sierpnia. Ich organizatorem będzie Gdański Ośrodek Sportu, który wygrał konkurs na  ich przeprowadzenie ogłoszony przez Polski Związek Żeglarski. Czołowi żeglarze ponownie zawitają do Mariny Gdańsk, która będzie bazą dla wszystkich jednostek, które wystartują w regatach.

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Biala flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

20 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

SOBIESZEWO

23 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel Zabroniona

9:45 – 17: 15

silne prądy wsteczne

 

Flaga

STOGI

20 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

JELITKOWO

21 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

ORLE

23 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45 – 17: 15

 

Flaga

PIASTOWSKA

21 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

20 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

ŚWIBNO

23 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45 – 17: 15

Translate »
Skip to content