A A A
Baner

Rowerem nad morze, wzdłuż wyspy i po dzielnicy. W Gdańsku powstają obecnie trzy trasy rowerowe

Najkrótsza liczy zaledwie 140 metrów, najdłuższa, nazywana często „gdańską rowerostradą”, będzie miała 4,4 km długości. W najbliższych miesiącach w naszym mieście pojawią się trzy nowe drogi dla miłośników jazdy na dwóch kółkach. Sprawdźcie, na jakim etapie jest ich budowa.

Sobieszewo

Dobiega końca budowa drogi rowerowej na gdańskiej wyspie. Powstała wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego, drogi wojewódzkiej nr 501, na odcinku około 4,4 km, od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Pohoreckiego. To dwukierunkowa droga o szerokości trzech metrów. W ramach inwestycji przebudowano także (na mini rondo) skrzyżowanie ulic Turystycznej i Przegalińskiej oraz zbudowano nowe odcinki chodników.

Projekt zakładał również budowę peronów autobusowych, przebudowę zjazdów i dojść, oraz budowę odcinków murów oporowych. Nowa trasa rowerowa wymusiła też przebudowę i częściową budowę oświetlenia drogowego, dzięki czemu będzie można bezpiecznie pedałować tu również po zmroku.

– Budowa drogi rowerowej w Sobieszewie jest już na ukończeniu. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe i wykonywane poprawki. Wykonawca na zakończenie robót ma czas do końca czerwca – informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje inwestycję.

W ostatnich tygodniach ułożono ostatnią warstwę ścieralną na nowej drodze rowerowej, a także wyspy autobusowe z kostki brukowej. Wzdłuż trasy zamontowano barierki. Wykonawca przebudował skrzyżowanie ul. Turystycznej i ul. Przegalińskiej na mini rondo z bruku kamiennego. Pojawiły się też nowe nasadzenia.

Przetarg na realizację tego zadania wygrało konsorcjum firm: Kruszywo sp. z o.o. i Bituminium sp. z o.o. Koszt inwestycji to 14,1 mln złotych.

Inwestycja ta jest współfinansowana ze środków unijnych, w ramach wojewódzkiego projektu „Pomorskie Trasy Rowerowe o zasięgu międzynarodowym R-10 i R-9”. Projekt ten zakłada budowę nowych dróg rowerowych, a także wykorzystanie dróg publicznych o niskim natężeniu ruchu oraz utwardzonych dróg leśnych i wałów przeciwpowodziowych Wisły, do tego budowę infrastruktury dla rowerzystów (w tym miejsc postojowych) oraz oznakowanie całości zgodnie z obowiązującymi przepisami. Trasa R-10, czyli Nadmorski Szlak Hanzeatycki oraz Wiślana Trasa Rowerowa, będąca częścią R-9, położone są w korytarzach europejskiej sieci tras rowerowych Euro Velo.

Brzeźno

W ramach wspomnianego projektu unijnego powstaje też nowa droga rowerowa w Brzeźnie, na trasie prowadzącej na plażę. Modernizowany odcinek, będący do niedawna głównie ciągiem pieszym, będzie liczył około 855 metrów długości. Wykonany zostanie z nawierzchni asfaltowej SMA. Na całej długości zamontowane zostanie oświetlenie.

Na placu budowy trwają obecnie prace przy układaniu nowej nawierzchni chodników oraz ścieżki rowerowej. Ułożono nawierzchnię z kostki betonowej na odcinku za skrzyżowaniem al. Hallera z ul. Dworską, a także nawierzchnię mineralno-asfaltową na dalszym odcinku w stronę ul. Wczasy, wraz z krawężnikami. Trwają roboty ziemne na odcinku od skrzyżowania z al. Płażynskiego do skrzyżowania z ul. Dworską.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną skrzyżowania, zatoki postojowe i zjazdy. Pojawi się mała architektura, a także nowe nasadzenia.

Prace realizuje firma STRABAG sp. z o.o. Inwestycja powinna zakończyć się we wrześniu 2019 r.

Piecki-Migowo

Niewielki, ale bardzo potrzebny, odcinek nowej drogi rowerowej powstaje przy ul. Jaśkowa Dolina, na odcinku od ul. Rakoczego do ul. Piecewskiej, po stronie przychodni „Morena”. Po zakończeniu prac będzie się łączyć z trasą rowerową na ul. Rakoczego. Nawierzchnia drogi zostanie wykonana z betonu asfaltowego. W ramach inwestycji powstanie też chodnik o długości 140 m, zbudowane zostanie również przyłącze kanalizacji deszczowej i mur oporowy pomiędzy skarpą a chodnikiem. Koszt inwestycji to ponad 1,1 mln złotych. Prace potrwają do lipca 2019 roku.

Zadanie powstaje w ramach projektu „Rozwój komunikacji rowerowej w Gdańsku”.

Inwestycje nadzoruje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Biala flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

20 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

SOBIESZEWO

23 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel Zabroniona

9:45 – 17: 15

silne prądy wsteczne

 

Flaga

STOGI

20 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

JELITKOWO

21 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

ORLE

23 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45 – 17: 15

 

Flaga

PIASTOWSKA

21 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

20 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

ŚWIBNO

23 ℃
19 ℃
Kapielisko

13.07.2024

Kąpiel dozwolona

9:45 – 17: 15

Translate »
Skip to content