A A A
Baner

Rada Miasta Gdańska. Jest uchwała: plaża i las na Stogach nie pójdą pod rozbudowę Portu Gdańsk

27 czerwca Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę w sprawie zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska” w części dotyczącej dwóch terenów na Stogach. Radni byli w tej sprawie jednomyślni. Nie będzie rozbudowy Portu Gdańsk o tereny na Stogach, obejmujące plażę i las.

Plaża na Stogach jest jedną z najładniejszych w Gdańsku. Uchwała RMG to dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców, jak i turystów

Zmiana studium jest zgodna z oczekiwaniami społeczności dzielnicy Stogi, jest też korzystna dla środowiska naturalnego. Ponadto pozwala zachować Baterię Wydmową – element fortyfikacji pochodzący z początku XX wieku.  Jednocześnie ogranicza możliwości rozbudowy portu morskiego i baz logistycznych łącznie o tereny o powierzchni ok. 50 ha.

Radny Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej: – Ta uchwała jest najlepszym dowodem na to, że wsłuchujemy się w głos mieszkańców. Port Gdańsk musi się rozwijać, ale w stronę morza.

Radna Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska: – Ta zmiana w Studium wynika z tego, że mieszkańcy chcieli mieć w tym miejscu plażę i las.

Zmiana studium została przeprowadzona na podstawie uchwały Rady Miasta Gdańska z 23 kwietnia 2018 r. dotyczącej dwóch terenów na Stogach: plaży i wydm (ok. 10 ha) zlokalizowanych na wschód od ul. prof. Witolda Andruszkiewicza oraz lasu komunalnego (ok. 39,4 ha) leżącego pomiędzy Pomorskim Centrum Logistycznym a Głębokowodnym Terminalem Kontenerowym. Obydwa tereny znajdują się w granicach administracyjnych Portu Morskiego Gdańsk. W obowiązującym studium ustalono dla nich funkcje dominujące: przemysłowo-składowo-usługową i portową. Zmiana zapisów stanowi realizację postulatów mieszkańców, sprzeciwiających się powyższemu przeznaczeniu tych terenów, zwłaszcza plaży.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska z 27 czerwca 2019 r., teren wschodni został przeznaczony na plażę i zieleń krajobrazowo-ekologiczną, obszar zachodni – na las (z możliwością realizacji niezbędnej infrastruktury technicznej, w tym kolejowej). Ponadto plaża została objęta granicami osnowy przyrodniczej, elementu Ogólnomiejskiego Systemu Terenów Aktywnych Biologicznie.

 

 

Źródło: www.gdansk.pl

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Biala flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

16 ℃
16 ℃
Kapielisko

23.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

20 ℃
16 ℃
Kapielisko

24.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content