Kolejne lato za nami. Gdański plaże chętnie odwiedzali zarówno mieszkańcy Gdańska, jak i turyści. Pogoda dopisywała, sinice omijały Gdańsk, jakość wody spełniała normy jakości. Sprawdźcie, co działo się u nas podczas tegorocznych wakacji.
31 sierpnia pożegnaliśmy sezon letni 2022. Przez ponad 2 miesiące, a dokładniej 69 dni – 552 godziny, łącznie 78 ratowników wodnych oraz 17 ratowników medycznych, strzegło bezpieczeństwa mieszkańców i turystów. W tym roku bezpiecznie można było kąpać się na 9 kąpieliskach o łącznej długości 1300m – 3 kąpieliskach na Wyspie Sobieszewskiej, 1 na Stogach oraz na 5 kąpieliskach w strefie od Brzeźna do Jelitkowa. Ratowników wspierało 21 wolontariuszy, którzy zdobywali praktyki na wodach otwartych i podpatrywali pracę starszych koleżanek i kolegów.
Ratownicy ponownie mieli pełne ręce pracy, chociaż statystyki w części są bardziej korzystne niż rok temu. Przeprowadzono 24 interwencje w wodzie – o 26 mniej niż w roku ubiegłym oraz 85 interwencji na plaży – o 25 mniej niż rok temu. Z punktów medycznych skorzystało ponad 150 osób, zgłaszając się głównie z 2 powodów – drobne otarcia i skaleczenia, a także z powodu ukąszeń przez owady. Pogoda przyczyniła się także do zwiększonej liczby udarów słonecznych oraz zasłabnięć wśród plażowiczów, Zespół Ratownictwa Medycznego wzywano w 14 przypadkach. Jednocześnie ratownicy 6 razy udzielali pomocy jednostkom pływającym i osobom korzystającym ze sprzętu do wind czy kitesurfingu.
Z roku na rok zwiększa się ilość zagubionych na plaży dzieci – 114 w roku 2020, 191 w roku 2021 oraz 201 akcji związanych z poszukiwaniem zagubionych dzieci lub ich rodziców w roku 2022. Statystycznie, przez okres całego sezonu, codziennie gubiło się około 3 dzieci. Podpowiadamy, że od lat w ramach akcji „Mamo tu jestem”, na gdańskich plażach dostępne są bezpłatne opaski, na których zapisuje się numer do opiekuna. Pozwoli to zmniejszyć stres, jeśli taka sytuacja się wydarzy. Chociaż wolelibyśmy, by jednak dzieci nie gubiły swoich rodziców.
W czerwcu, na kąpielisku Gdańsk Stogi (wejście nr 26), otworzono drugą w pełni dostępną plażę dla osób ze specjalnymi potrzebami. Powtórzono udogodnienia z „Plaży dla wszystkich”, która znajduje się na wejściu 50, w Gdańsku Brzeźnie – posadowiono szeroką kładkę z miejscem do zawracania osób na wózkach, ławeczki dostosowane dla osób starszych, żagle osłaniające przed słońcem, odpowiednio dostosowaną przebieralnie z szerokim wejściem i siedziskiem oraz tablice z odpowiednim kontrastem. Od lat dostępne są również wózki umożliwiające transport po plaży oraz kąpiel dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Nad bezpieczeństwem korzystających z amfibii zawsze czuwali specjalnie przeszkoleni ratownicy.
Czy jeżeli skończył się sezon to już nie warto odwiedzać plaży? A skąd! Gdański Ośrodek Sportu przygotował nową atrakcję dla najmłodszych – plac zabaw imitujący wyspę. Oczywistą inspiracją w tym przypadku była nasza Wyspa Sobieszewska. Teraz młodzi żeglarze z placu zabaw Generał Zaruski mają nowy cel – dopłynąć do Wyspy. Jesteśmy pewni, że kreatywności nie zabraknie. Urządzenie można znaleźć przy wejściu na plażę nr 51, w Gdańsku Brzeźnie. To już 3 całoroczny plac zabaw na Gdańskich plażach. Pierwszym z nich jest „Generał Zaruski” (wejście nr 51 , Gdańsk Brzeźno), a drugim plac zabaw „Gdańskie Kamieniczki” (wejście nr 64, Gdańsk Jelitkowo).
Błękitna Flaga, czyli międzynarodowy znak jakości przyznawany kąpieliskom i marinom, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie m.in. jakości wody, działań na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzania środowiskowego oraz bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług. W sezonie 2022 otrzymały je 4 kąpieliska –Stogi, Sobieszewo, Orle, Świbno, a także 4 mariny – Marina Gdańsk, Przystań Tamka, Przystań Żabi Kruk, Przystań Sienna Grobla. Certyfikat przyznano również dla jachtu Generał Zaruski, flagowej jednostki Miasta Gdańska.