A A A
Baner

Otwarcie Plaży dostępnej dla wszystkich!

IMG 20210629 WA0023 1

We wtorek, 29 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie plaży dostępnej dla wszystkich. To pierwsza w pełni dostępna plaża zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak również dla osób starszych czy rodzin z dziećmi. Specjalne udogodnienia zostały przygotowane w Gdańsku Brzeźnie, przy wejściu nr 50 (na wysokości Al. Gen. J. Hallera).

Gdański Ośrodek Sportu wsłuchując się w potrzeby mieszkańców, turystów oraz podmiotów działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, postanowił zorganizować miejsce, które będzie odpowiadało potrzebom tych, którzy na co dzień  funkcjonują z ograniczeniami ruchu, niepełnosprawnością wzroku, słuchu, a jednocześnie będzie przyjazne osobom starszym i rodzinom z dziećmi.

Gdańsk jest miastem dla każdego! To dla nas nie tylko pusty slogan. To hasło to konkretne działania: Po pierwsze karta mieszkańca z pakietem dostępności. To również audyty prowadzone w różnych instytucjach kultury, które mają sprawdzać dostosowanie gdańskich obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Po drugie komunikacja publiczna – sto procent autobusów i tramwajów to pojazdy niskopodłogowe. Po trzecie, Poradnik Projektowania Uniwersalnego, czyli takie projektowanie miasta, które uwzględnia różne potrzeby. Model na rzecz Równego Traktowania to nie tylko zbiór rekomendacji, które od 3 lat leżą na półce, ale to też konkretne działania.  – mówiła, podczas otwarcia plaży Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dziś otwieramy plażę dostępną dla wszystkich. Zapraszamy do testowania. Tak jak zachęciliśmy do testowania fragmentu nawierzchni na ul. Długi Targ. My nie mamy 100% pewności, że to miejsce będzie w pełni spełniało potrzeby wszystkich, którzy mają szczególne wymagania. Więc otwieramy, testujemy i zachęcamy do dzielenia się opiniami – podkreślała prezydent Gdańska.

Zastosowane rozwiązania oparte zostały na „Poradniku projektowania uniwersalnego – szczegółowe standardy dostępności dla kształtowania przestrzeni i budynków w mieście Gdańsku”, które wpisują się  w gdański Model na rzecz Równego Traktowania. Ich zakres został również skonsultowany z Fundacją Machina Zmian. Jest to projekt pilotażowy – jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i wskazówki, by z roku na rok plaża stawała się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla wszystkich – zaznacza Leszek Paszkowski, dyrektor GOS – administratora Kąpielisk Morskich w Gdańsku.

Dostępność stała się nie problemem, a potrzebą którą widzimy dzisiaj w znacznie szerszym rozmiarze niż tylko adresowaną do osób z niepełnosprawnością. Bo każdy z nas ma w różnych momentach swojego życia rozmaite potrzeby. I w związku z tym, to co organizujemy w przestrzeni musi dawać nam wszystkim satysfakcję z tego, że ta przestrzeń nam służy – podkreślała Ewa Kamińska, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych.

Udogodnienia Plaży dostępnej dla wszystkich:

 • kładka plażowa o szerokości 1,8 m i poszerzeniami ułatwiającymi manewrowanie po kładce, z oznakowaniem
 • ławki z oparciem i podłokietnikami, dostosowane wysokością dla osób z ograniczoną mobilnością,
 • przebieralnia plażowa o szerokości wjazdu 90 cm, z uchwytami i siedziskiem,
 • informacja o udogodnieniach zapisana alfabetem Braille’a,
 • tablice informacyjne z odpowiednim kontrastem i wielkością liter,
 • kod QR na tablicy z regulaminem dla osób słabowidzących,
 • amfibia – specjalistyczny wózek do kąpieli,
 • informacja SMS dla osób głuchych,
 • sanitariaty plażowe,
 • sygnał dźwiękowy na bojach kąpieliskowych,
 • informacja zapisana alfabetem Braille’a na koszach do segregacji,
 • informacja na stronie internetowej kapieliskagdansk.pl

Gdański Ośrodek Sportu od wielu lat realizuje projekt Przyjazna Plaża. Jako pierwsi w Polsce, już w 2010 roku zakupiliśmy wózek umożliwiający osobom z niepełnosprawnością ruchu skorzystać z kąpieli w morzu. Dziś bezpłatnie z amfibii można skorzystać na Plaży przyjaznej dla wszystkich (wejście nr 50) oraz na kąpielisku Gdańsk Stogi (wejście nr 26). Co roku rozkładamy również kładki przy najczęściej uczęszczanych wejściach na plażę. W pasie nadmorskim powstają całoroczne toalety dostosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Biala flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

16 ℃
16 ℃
Kapielisko

24.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

20 ℃
16 ℃
Kapielisko

24.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content