A A A
Baner

Kino Kraków Płynie do Gdańska: bezpłatne pokazy filmowe na wodzie

„Kino Kraków Płynie” to rodzaj kina objazdowego, które z Małopolski do Gdańska przypłynie… Wisłą. W ramach nietypowego projektu przez dwa dni – w piątek i sobotę, 17-18 sierpnia – będziemy mogli oglądać ambitne filmy na wodzie.

– Pomysł projektu „Kino Kraków Płynie” powstał wiele lat temu po obejrzeniu filmu Jan Jakuba Kolskiego pt. „Historia Kina w Popielawach” – tłumaczy organizator wydarzenia, Ireneusz Kaczmarek.- Kinowy rejs Wisłą do Gdańska zrodził się z fascynacji dawnymi motywami kina objazdowego, w połączeniu z ideą wykorzystania niezwykłego, choć trochę zapomnianego potencjału najdłuższej i najpiękniejszej z Polskich rzek.

W ramach inicjatywy, kino na barce wyruszyło z Krakowa Wisłą, by odwiedzić Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawę, Włocławek, Toruń, Grudziądz i Tczew. W piątek i sobotę, 17 sierpnia, po pokonaniu ok. 850. kilometrów, nietypowy projekt zawita do Gdańska.

– Kiedy planowaliśmy miejsca, które chcemy odwiedzić w ramach projektu, od razu było dla nas jasne i pewne, że chcemy przypłynąć do Gdańska – mówi organizator. – Rejs kinowy to oczywiście – może nie wprost – z jednej strony projekt promocyjny Miasta Kraków ale z drugiej strony okazja do spotkania z ludźmi mieszkającymi nad Wisłą oraz Motławą i realizacji unikalnego projektu kulturalnego na Wiśle, którego nikt wcześniej nie próbował.

Podkreśla, że było i jest to duże wyzwanie logistyczne i nawigacyjne. – Wisła, jak wiemy, jest na większości swojego biegu nieuregulowana – i może przez to tak piękna. Jest bardzo zmienna i nic na niej nie jest pewne. Doświadczyliśmy tego choćby w Warszawie, gdzie z uwagi na niski stan wody i budowę nowego mostu, mieliśmy bardzo duże kłopoty nawigacyjne. Budująca w tym wszystkim jest powszechna życzliwość ludzi, których spotykamy podczas rejsu, dzięki nim udało się nam nieraz już wyjść z różnych opresji.

W Gdańsku barka zatrzyma się w Przystani Żeglarskiej „Żabi Kruk” (ul. Żabi Kruk 15 a). Filmy będą pokazywane z wody, a widownia będzie na brzegu – organizatorzy podpowiadają, żeby zabrać ze sobą koce do siedzenia.

Tuż po „Wenus…” wyświetlony zostanie amerykański film komediowy w reżyserii Jona Turteltauba – „Last Vegas” z gwiazdorską obsadą – w rolach głównych legendy amerykańskiego kina: Michael Douglas, Robert De Niro, Kevin Kline oraz Morgan Freeman. Fabuła filmu nawiązuje do komediowego hitu „Kac Vegas”. Billy (Michael Douglas), Paddy (Robert De Niro), Archie (Morgan Freeman) oraz Sam (Kevin Kline) to przyjaciele z dawnych lat. Kiedy Billy, jedyny kawaler w grupie przyjaciół, Filmy, które zobaczymy, to zdecydowanie ambitne, ciekawe tytuły. Na początek, w piątkowy wieczór zobaczymy dramat „Wenus w futrze” z 2013 roku, w reżyserii Romana Polańskiego. Film jest adaptacją sztuki Davida Ivesa, nawiązującej do głośnej powieści Leopolda Sacher-Masocha o tym samym tytule. Dramat w 2014 roku zdobył Cezara w kategorii najlepszy film, został uhonorowany również za wybitną muzykę.

oświadcza swoje zaręczyny, cała czwórka udaje się do Las Vegas, by uczcić to wydarzenie no i oczywiście przeżyć niezapomniany wieczór kawalerski.

Sobotni wieczór z „Kinem Kraków Płynie” rozpocznie film „Zagubieni” Petra Zelenki, twórcy „Guzikowców” i „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”. To typowa dla tego twórcy, pełna absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość satyra związana z czeskim kompleksem „nieuczestniczenia we własnej historii”. Główny bohater – Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej.

Na zakończenie cyklu zaprezentowany zostanie „La la Land” – amerykański komediodramat muzyczny w reżyserii Damiena Chazelle’a z 2016 roku, doceniony zarówno przez widzów jak i krytyków – zdobył 6 Oscarów, 7 nagród Złotych Globów oraz 5 nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej. Jego tytuł stanowi grę słów i odnosi się do miasta Los Angeles, miejsca akcji filmu, oraz idiomu z języka angielskiego „be living in la la land”, oznaczającego „bujać w obłokach”. Akcja filmu dzieje się w Los Angeles. Pianista jazzowy Sebastian (Ryan Gosling) i początkująca aktorka Mia (Emma Stone) starają się osiągnąć sukces w swoich dziedzinach. Ich losy krzyżują się
wielokrotnie. Film ten to z jednej strony brawurowy musical utrzymany w konwencji złotej ery Hollywoodu jak i sentymentalna historia opowiadająca o uczuciu pary marzycieli.

Projekcje filmów rozpoczynają się o godz. 21.00. Wstęp wolny.

 

Źródło: www.gdansk.pl

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Biala flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

16 ℃
16 ℃
Kapielisko

23.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

20 ℃
16 ℃
Kapielisko

24.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content