Gdański Ośrodek Sportu od kilku lat sukcesywnie i skutecznie aplikuje o środki finansowe do realizacji różnego rodzaju projektów, które mogą liczyć na dofinansowanie unijne. Tym razem, od listopada 2021 r. przez okres 24 miesięcy będzie liderem projektu o nazwie „ECO-SHIP – environmental and maritime education of youth”.
Celem projektu „ECO-SHIP” jest podniesienie wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji morskiej, ekologii, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju wśród młodzieży w wieku 15-29 lat w Regionie Morza Bałtyckiego poprzez utworzenie, przetestowanie i upowszechnianie „Katalogu Żeglarza Bałtyckiego” łączącego zagadnienia z edukacji ekologicznej i morskiej. Będzie on realizowany w ramach programu Erasmus+ 2021-2027, Sektor Młodzież przy współpracy z partnerami: Uniwersytetem w Kłajpedzie (Litwa) oraz Stowarzyszeniem Keep the Archipelago Tidy z Finlandii. Całkowity budżet projektu wynosi 116.380 EUR, w tym budżet GOS opiewa na kwotę 41.431 EUR.
Projekt odpowiada na następujące wyzwania obecnego świata:
- postępującą degradację środowiska naturalnego, w tym środowiska morskiego,
- niewystarczającą wiedzę o środowisku morskim wśród osób młodych ludzi,
- wąskie rozumienie zagadnień ekologicznych przez młodych ludzi,
- brak motywacji do działań proekologicznych wśród młodzieży,
- brak skutecznych narzędzi upowszechniania zasad zrównoważonego rozwoju.
Główne działania w projekcie obejmować będą przede wszystkim:
- stworzenie programu edukacji morskiej i ekologicznej dla młodych ludzi w wieku 15-29 lat – „Katalog Żeglarza Bałtyckiego”,
- przetestowanie programu edukacyjnego podczas pełnomorskich rejsów na żaglowcu STS Generał Zaruski,
- wyposażenie 30 młodych ludzi – tzw. oficerów ekologicznych w kompetencje pozwalające na szkolenie rówieśników w zakresie edukacji ekologicznej i morskiej, zdobyte podczas rejsów na jachcie STS Generał Zaruski,
- organizacja 3 krajowych konferencji upowszechniających rezultat intelektualny projektu – program edukacji morskiej i ekologicznej.