A A A
Baner

Biblioteki na plaży. Jak je znaleźć i jak z nich korzystać?

Dziewięć małych plenerowych bibliotek, oferujących najchętniej czytane pozycje, zarówno nowości jak i klasykę, stanęło na gdańskich plażach. To nie akcja happeningowa, a projekt „Biblioteka na plaży” – coroczne wydarzenie czytelnicze organizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Podpowiadamy jak z nich korzystać.

Projekt realizowany jest przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną przy współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Sportu od kilku lat. Co roku w lipcu i sierpniu na wszystkich bibliotekach strzeżonych w Gdańsku, przy wejściach, stają regały z książkami, oznaczone tabliczką z napisem „Biblioteka na plaży”.

– Projekt co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Przemysław Czaja z WiMBP w Gdańsku. – Dla niektórych to zaskoczenie, bo plaża niekoniecznie kojarzy się z regałem z książkami. Tymczasem naszym zdaniem plaża jest świetnym miejscem do tego, żeby sięgnąć po książkę – połączyć wakacyjny wypoczynek z czytaniem. Chcielibyśmy, żeby całe rodziny włączyły się w tę akcję i nauczyły dzieci, że w takim miejscu jak plaża też można czytać.

Wybór książek na plażowych regałach będzie spory: od literatury pięknej, poprzez powieści obyczajowe, romansowe, wciągające thrillery, po książki fantasy i science fiction. – Proponujemy bardzo szeroki wachlarz gatunków: kryminały, literaturę polską i obcą, komiksy, literaturę dla dzieci, itd. – mówi Przemysław Czaja. – Wybraliśmy najbardziej poczytne książki, zarówno nowości jak i klasykę. Dostosowane są do czytelników w różnym wieku, również tych obcojęzycznych. Każdy powinien znaleźć na regale coś dla siebie.

Każda książka została oznaczona naklejką z logiem akcji i informacją, żeby po przeczytaniu odłożyć ją na miejsce. Jak przyznaje Przemysław Czaja, czasem jednak książki nie wracają. – Czasami giną. Przystępując do tej akcji mieliśmy świadomość, że tak będzie. Stwierdziliśmy jednak, że w zasadzie nie ma nic w tym złego, jeśli ktoś chce zabrać książkę ze sobą, bo lektura tak go wciągnęła, że musi ją dokończyć. O to nam tak naprawdę chodzi, żeby zaszczepić w ludziach bakcyla czytania. I na szczęście bardzo duża część książek do nas wraca.


Czasem, jak przyznaje, nieco później – spóźnialscy odnoszą do biblioteki książki po sezonie letnim albo nawet odsyłają pocztą. – Na pewno nie jest tak, jak swego czasu z akcją czytania w tramwajach. Tutaj zdecydowanie więcej książek pozostaje na regałach. Sami czytelnicy czasem nawet zostawiają swoje książki – mówi Czaja.

Jeśli komuś się już zdarzy niechcący zabrać książkę ze sobą, a będzie chciał ją zwrócić, wystarczy, że zwróci się do dowolnej filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, albo odeśle książkę pocztą na adres: Biblioteka Główna, ul. Targ Rakowy 5/6, Gdańsk 80-806.

Książki będą na plaży do końca sierpnia. Do dyspozycji czytelników księgozbiór będzie dostępny cały dzień, a na noc regały są chowane.

Lokalizacje bibliotek na plaży:
– Jelitkowo, wejście nr 73 – Obiekt Służb Ratowniczych
– Jelitkowo, wejście nr 65 – Tawerna Klipper
– Jelitkowo, wejście nr 63 – Bar plażowy
– Molo Brzeźno, wejście nr 52 – Bar plażowy
– Molo Brzeźno, wejście nr 50 – Bar plażowy
– Dom Zdrojowy Brzeźno, wejście nr 41 – Tawerna Dom Zdrojowy
– Stogi, wejście nr 26 – Obiekt Służb Ratowniczych
– Sobieszewo, wejście nr 16 – Obiekt Służb Ratowniczych
– Orle, wejście nr 11 – Obiekt Służb Ratowniczych

Posted on

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Czerwona flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

SOBIESZEWO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

JELITKOWO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

 

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content