A A A
Baner

Aktywność i ekologia tworzą świetną parę – akcja ekoKajak przedłużona

kajaki

Setki pozytywnych komentarzy, wielkie zainteresowanie akcją ze strony lokalnych, ogólnopolskich, a nawet zagranicznych mediów, a przede wszystkim – blisko tona zebranych nieczystości. Akcja ekoKajak została świetnie odebrana przez szeroko rozumianą opinię publiczną, nie dziwi więc decyzja dyrektora Gdańskiego Ośrodka Sportu, Leszka Paszkowskiego, który postanowił przedłużyć inicjatywę do końca sierpnia, czyli na czas trwania szkolnych wakacji.

Aktywność fizyczna i postawy pro-ekologiczne mogą iść w parze, co świetnie pokazała przeprowadzona w maju przez GOS akcja ekoKajak. Mieliśmy duże zainteresowanie ze strony gdańszczan i turystów, a byłoby ich z pewnością jeszcze więcej, gdyby nie ponad dwa tygodnie deszczowej pogody. Blisko 4 tysiące litrów zebranych śmieci pokazało, że taka inicjatywa była potrzebna, a mieszkańcom Gdańska czystość Motławy nie jest obojętna. Dlatego postanowiliśmy przedłużyć czas trwania akcji o kolejne trzy miesiące – podsumował pilotażowy okres trwania inicjatywy ekoKajak dyrektor GOS, Leszek Paszkowski.

Jedyną zmianą będzie udostępnianie sprzętu tylko w dni powszednie, z wyłączeniem weekendów, kiedy przystań Żabi Kruk będzie wypożyczała kajaki komercyjnie. Poza tym wszystkie założenia programu pozostają bez zmian: osobom, które zadeklarują chęć posprzątania śmieci na trasie spływu rzeką  Motławą, udostępniony zostanie bezpłatnie na czas 2 godzin sprzęt w postaci kajaków, rowerów wodnych bądź łódki wiosłowej.

Liczba jednostek biorących udział w akcji jest ograniczona. Jednocześnie udostępnionych może być 5 kajaków, 2 rowerki wodne i jedna łódź wiosłowa. Aby skorzystać z bezpłatnego wypożyczenia, należy zobowiązać się  do pozbierania śmieci z wody na trasie spływu w ilości minimum trzydzieści litrów na kajak/rower wodny/łódkę. Zebrane śmieci (najczęściej są to siatki foliowe, butelki plastikowe, opakowania po artykułach spożywczych) należy dostarczyć na przystań Żabi Kruk i następnie tam posegregować je do pojemników znajdujących się na terenie przystani. Uczestnicy zostaną wyposażeni w worki na śmieci i chwytaki. Warto zabrać ze sobą swoje rękawice, które ułatwią sprzątanie.

Jak dołączyć?

Aby wziąć udział w akcji ekoKajak, należy wysłać poniższy formularz zgłoszeniowy na adres ekokajak@sportgdansk.pl najpóźniej dzień przed planowanym spływem.

Formularz zgłoszeniowy (.doc 43 KB)

Regulamin akcji (.pdf 28 KB)

Regulamin wypożyczalni (.pdf 46 KB)

Na miejscu uczestnik zobowiązany jest do wniesienia kaucji za sprzęt wodny, kamizelki asekuracyjne oraz chwytaki w wysokości 50 zł. Kaucja podlega zwrotowi po oddaniu sprzętu.

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Biala flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

16 ℃
16 ℃
Kapielisko

23.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

20 ℃
16 ℃
Kapielisko

24.06.2024

Kąpiel dozwolona

9:45-17:15

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content