A A A
Baner

To już 30-ty bezpieczny sezon na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku!

Ratownicy na kąpieliskach morskich w Gdańsku nie narzekali na brak pracy. Mimo tego, że przez całe lato musieli podejmować wiele interwencji, szczęśliwie na strzeżonych plażach nie odnotowano żadnego przypadku utonięcia. Kolejny, bezpieczny sezon podsumował właśnie Gdański Ośrodek Sportu, zarządzający gdańskimi plażami.

31 sierpnia ostatni raz można było skorzystać z akwenów strzeżonych przez ratowników. To dzięki nim był to już trzydziesty sezon w Gdańsku, podczas którego nie odnotowano przypadku utonięcia na kąpieliskach. Te zaś, za sprawą wielu upalnych dni, były chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Do dyspozycji plażowiczów GOS przygotował 8 kąpielisk, które funkcjonowały od 19 czerwca do 31 sierpnia. W tym roku na kąpielisku przy molo w Brzeźnie ratownicy po raz pierwszy czuwali nad bezpieczeństwem plażowiczów już od 1 czerwca.

Podczas całego sezonu na gdańskich kąpieliskach zatrudnionych było ponad 100 ratowników wodnych. W kadrze znalazło się 13 obcokrajowców oraz 9 osób spoza Gdańska. W ciągu tego okresu podjęli się łącznie 122 interwencje – 31 w wodzie i 91 na plaży, z czego 98 bezpośrednio na kąpieliskach. Ponad 200 osób skorzystało z pomocy w punktach medycznych. Do najczęstszych dolegliwości plażowiczów należały różnego rodzaju urazy, udary słoneczne, poparzenia, zasłabnięcia oraz użądlenia przez owady. Dodatkowo w trakcie sezonu letniego, ratownicy podjęli ponad 60 zakończonych sukcesem interwencji związanych z poszukiwaniami zagubionych dzieci. Podobnie, jak w latach poprzednich, rodzice mogli u ratowników otrzymać bezpłatne opaski na rękę dla dzieci w ramach akcji „Mamo tu jestem”. Dzięki niej z roku na rok odnotowuje się coraz mniejszą ilość zagubionych dzieci.

Pracę ratowników wspomagały 3 psy ratownicze, zaś 7 czworonogów przyuczało się do zawodu psiego ratownika i odbywało staż na kąpielisku Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno.

Ratownicy mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt w postaci m.in. szybkich łodzi motorowych, skuterów wodnych z platformą do transportu osoby poszkodowanej, quadów z przyczepami do transportu, łodzi wiosłowych, kajaków morskich, desek ratowniczych czy defibrylatorów. Na kąpielisku Gdańsk Stogi w trakcie sezonu pojawił się nowy pojazd terenowy Can Am Traxter.

Na kąpieliskach Gdańsk Stogi oraz Molo Gdańsk Brzeźno ponownie zostały udostępnione specjalistyczne wózki – amfibie. Umożliwiały one łatwy transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z wodą osobom niepełnosprawnym. Nad bezpieczeństwem korzystających z amfibii zawsze czuwali specjalnie przygotowani do tego ratownicy. Pomogli oni zażyć kąpieli ponad 50 osobom.

Dodatkowo, pod koniec lipca został podpisany list intencyjny, w ramach którego ma powstać w Brzeźnie pierwsza w Polsce w pełni dostępna plaża dla osób z niepełnosprawnościami.

Wzorem lat ubiegłych, GOS zorganizował cieszące się dużym zainteresowaniem zajęcia „Letniej Szkoły Ratownictwa”. Grupa ponad stu małych ratowników przez całe wakacje asystowała ratownikom i podpatrywała ich w codziennej pracy. Ponadto na kąpieliskach staż odbywało 13 ratowników społecznych.

W ciągu całego sezonu firma sprzątająca wywiozła z gdańskich plaż łącznie blisko 265 ton odpadów stałych, z czego ponad 118 ton stanowiły szklane opakowania i butelki. Od 1 lipca przy wybranych wejściach na plaże w pasie nadmorskim stanęło 40 zestawów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Do odbioru odpadów służył w pełni elektryczny pojazd.

W tym roku ratownicy włączyli się do akcji „Gdańsk bez plastiku”. Każda z osób zatrudnionych na kąpieliskach otrzymała metalowy bidon, a w budynkach służb ratowniczych ustawione zostały dystrybutory z wodą. W ten sposób znacznie zmniejszyła się ilość wykorzystywanego plastiku.

Sezon 2019 w liczbach:

  • Kąpieliska czynne łącznie przez:
    – Molo Brzeźno 736 godzin
    – Orle, Sobieszewo, Stogi, Dom Zdrojowy, Jelitkowo 592 godziny
    – Świbno, Klipper 496 godzin
  • 102 ratowników wodnych
  • 13 ratowników medycznych
  • 13 ratowników społecznych
  • 31 interwencji w wodzie
  • 91 interwencji na plaży
  • 64 odnalezione dzieci
  • około 220 osób zaopatrzonych w punkcie medycznym
  • w 10 przypadkach konieczne było wezwanie karetki pogotowia ratunkowego
  • zakaz kąpieli (wysoka fala, silne prądy wsteczne, zanieczyszczenia) – średnio 100 godzin
  • najwyższa temperatura wody 21 stopni C
  • najwyższa temperatura powietrza 34 stopnie C
  • najwyższy stan morza: 4 (Wyspa Sobieszewska)
  • 55 osób niepełnosprawnych ruchowo skorzystało z pływających wózków – amfibii
  • Odpady stałe wywiezione z plaży – 264,7 tony:
    – zmieszane komunalne ok. 144 tony
    – opakowania szklane, butelki ok. 119 tony
    – zmieszane opakowania 1,7 tony

 

 

 

Posted on

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Czerwona flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

SOBIESZEWO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

JELITKOWO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

 

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content