A A A
Baner

Baltic Sail Gdańsk 2019 – w lipcu żeglarze po raz 23. opanują miasto

Między 5 a 8 lipca słowa “żeglarz” i “żaglowiec” odmieniać będziemy przez wszystkie przypadki – w tych dniach odbędzie się bowiem Baltic Sail Gdańsk. W programie m.in.: parada żaglowców, bitwa morska, morskie atrakcje dla rodzin, zwiedzanie i pływanie na jednostkach goszczących w Gdańsku, festiwal Szanty pod Żurawiem z udziałem ponad 20 wykonawców.

Parada żaglowców to centralne, bardzo widowiskowe wydarzenie Baltic Sail Gdańsk, tu z 2018 r.

Żeglarskie święto w naszym mieście, czyli Baltic Sail Gdańsk odbędzie się w dniach 5 – 8 lipca. Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie zawarte przez miasta regionu Morza Bałtyckiego, zainicjowane przez niemiecki port Rostock w 1996 roku, którego celem jest promowanie morskiego dziedzictwa bałtyckiego regionu i wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu.

Dlatego w portach zrzeszonych w Baltic Sail: Gdańsku, Kłajpedzie, Rostocku, Karlskronie, Nysted, Rydze i Szczecinie rokrocznie w lecie organizowane są żeglarskie święta, przybliżające mieszkańcom i turystom marynistyczne tradycje regionu.

Zlot, który w Gdańsku odbył się po raz pierwszy w 1997 roku, otwarty jest dla wszystkich jednostek pływających. Udział w nim wziąć mogą więc nie tylko piękne żaglowce (w tym roku będzie ich ponad 20), ale także jachty turystyczne, kutry, motorówki.

Parada otwarta jest dla wszystkich chętnych jednostek pływających, rokrocznie gromadzi ich ok. setki

Różnorodność i piękno jednostek pływających biorących udział w zlocie najpełniej objawia się podczas tradycyjnej,niedzielnej parady żaglowców na Motławie (niedziela, 7 lipca, godz. 12).

– Zgłoszenia na paradę są jeszcze otwarte, co roku bierze w niej udział ok. 100 jednostek – mówi Milena Mieczkowska, rzeczniczka prasowa BS z Fundacji Gdańskiej, która jest głównym organizatorem wydarzenia. – Zdarza się, że jachty czy żaglowce zaskakują nas, przypływając na paradę w ostatniej chwili. Rok temu dwa żaglowce zrobiły nam taką niespodziankę. Żeglarze nie zawsze wiedzą, czy zdążą dopłynąć na czas.

Wszystkie żaglowce, które cumować będą u nabrzeża Motławy przy Targu Rybnym, będą udostępnione do zwiedzania każdemu, kto chciałby zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu. Jachty z kolei cumować będą w marinie przy Szafarni.

Na jeden lipcowy weekend Gdańsk opanowują piękne żaglowce

Zlot żaglowców to także okazja do zakosztowania morskiej przygody podczas trzygodzinnych rejsów po terenach portowych i Zatoce Gdańskiej, które wykupić można na wybranych jednostkach – od piątku (5 lipca) do poniedziałku (8 lipca). 

– Już teraz zachęcam do zakupu biletów. Część osób decyduje się na rejs dopiero, gdy zobaczy jachty w Gdańsku w sobotę, a wtedy już wielu chętnych musimy odsyłać z kwitkiem – tłumaczy Milena Mieczkowska. – W tym roku posiadacze gdańskiej Karty Mieszkańca mają 35 proc. zniżki i płacą za bilet 45,5 zł (bez Karty kosztuje 65 zł).

Największą popularnością od lat cieszą się rejsy “zahaczające” o paradę. Ostatnie wypłynięcie każdego dnia zaplanowano na godz. 19 – co oznacza, że będzie można podziwiać morski zachód słońca z pokładu żaglowca. Tu kupisz bilet.

Także po zmroku warto przyjrzeć się cumującym w Gdańsku żaglowcom...

Dla łatwiejszej orientacji w ogromie proponowanych wydarzeń, Baltic Sail Gdańsk podzielono na trzy strefy. Podajemy tylko przykładowe wydarzenia, wszystkie, wraz z harmonogramem, opisane są w programie.

W Strefie Edukacyjnej zlokalizowanej w hali namiotowej na Wyspie Ołowianka codziennie od rana do wieczora czekać będzie mnóstwo atrakcji – nie tylko dla rodzin.

– zakładając gogle wirtualnej rzeczywistości (VR) poznać będzie można różne zawody stoczniowe

– szkolenie żeglarskie dla małych „balticów” z wiązania węzłów i rozpoznawania kierunków wiatru przeprowadzi wytrawny żeglarz

– podczas animacji dla najmłodszych będzie można wymalować własne wzory na płóciennej torbie, zrobić bransoletkę z muszelką, stworzyć żeglarską przypinkę

– w trakcie warsztatów muzycznych dzieci nauczą się szantowania i żeglarskich pląsów

– odbędzie się także Rodzinny Turniej Marynarski w pięciu żeglarsko marynarskich dyscyplinach

– windsurfer Piotr Myszka opowie o swoim olimpijskim roku, a kpt. Jerzy Wąsowicz o wyprawie dookoła świata jachtem Antica

– przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zaprezentują plany rewitalizacji terenu Wyspy Ostrów.

Otwarciu Baltic Sail Gdańsk towarzyszy parada rekonstruktorów, za którymi podążają żeglarze goszczący w naszym mieście

Strefa Żaglowców to ul. Wartka i Wyspa Ołowianka, gdzie cumować będą żaglowce goszczące na zlocie.

Będzie tu można zwiedzać jednostki, stąd też startować będą wspomniane rejsy. To także idealna lokalizacja do obserwacji parady i sportowych zmagań na Motławie: wyścigu smoczych łodzi i “dzieciaków na dechach”. W marinie przy Szafarni kapitanowie goszczący w Gdańsku zmierzą się w “lądowym” wyścigu na ergonometrach. W tej strefie (na scenie głównej na Ołowiance) odbędzie się również ceremonia wręczenia nagród w Regatach Lotos Nord Cup Gdańsk 2019, które rozegrane zostaną na Zatoce Gdańskiej w trakcie zlotu.

Do wydarzeń tej strefy należy także Bitwa Morska, na którą zaprasza Muzeum Gdańska. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (6 lipca) o godz. 16 na wodach przy Twierdzy Wisłoujście. Uwaga! Morskie “pole bitewne” widoczne będzie wyłącznie przy Twierdzy.

Widownia Szant pod Żurawiem? Głównie żeglarze, albo ci, którzy chcieliby nimi zostać

I w końcu – Strefa Muzyczna zlokalizowana na Wyspie Ołowianka i na przedprożu Dworu Artusa.

Na przedprożu Dworu w piątek (5 lipca) o godz. 18 odbędzie się oficjalne otwarcie zlotu, połączone z otwarciem XX edycji festiwalu Szanty pod Żurawiem. Zaśpiewa męski chór szantowy Zawisza Czarny, żeglarze otrzymają klucze do miasta, a następnie w paradzie z udziałem rekonstruktorów przejdą na Wyspę Ołowiankę.

Od piątku do niedzieli na obu scenach strefy odbędą się koncerty ponad 20 zespołów szantowych w ramach festiwalu, wysłuchać będzie można także szóstki finalistów Otwartego Ogólnopolskiego Konkursu Szantowego “Teatr Szant” na nowe, autorskie utwory szantowe – w tym roku twórcy postawili głównie na klimaty liryczne.

– Siła festiwalu bierze się stąd, że odbywa się w super miejscu, w anturażu żaglowców i jachtów, w czasie gdy w Gdańsku przebywają setki żeglarzy: to wszystko pięknie razem pracuje. A dlaczego powstał 20 lat temu? Bo w Gdańsku i Trójmieście jest silne środowisko szantowe – mówi Michał Juszczakiewicz, autor projektu “Szanty pod Żurawiem” i jego realizator od pierwszej edycji. – Tu nie będzie słabych zespołów, zaprosiliśmy świetnych wykonawców, ale będzie duże zróżnicowanie, ponieważ z tradycją pieśni śpiewanych a capella przy pracy na żaglowcu mieszają się dziś różne gatunki muzyczne: rock, pop, reggae, ballada poetycka. Choć nie zabraknie tych tradycyjnych pieśni, bez towarzyszenia muzyki.

Jak podkreśla Juszczakiewicz, współcześni szantmeni to najczęściej pasjonaci, często żeglarze, bardzo rzadko żyjący ze śpiewania szant. Wykonują przeróżne zawody, są wśród nich wykładowcy akademiccy, emerytowani marynarze, lekarze, zawodowi muzycy.

W tym roku podczas Szant pod Żurawiem i towarzyszącego mu festiwalowi konkursowi na nowe, autorskie szanty usłyszeć będzie można blisko 30 zespołów

– Publiczność festiwalu jest specyficzna i śpiewa razem z wykonawcami. Wśród słuchaczy przeważają żeglarze, albo ci co chcieliby żeglować, albo żeglowali kiedyś – dodaje organizator Szant pod Żurawiem.

W niedzielnym koncercie na finał Szant “All On Board – Odpływamy” ponownie zaśpiewa 40-osobowy chór męski Zawisza Czarny, pojawia się także goście spoza “szantowego świata”: Grażyna Łobaszewska, Joanna Knitter, Roman “Mały” Sławiński, Jarek Janiszewski.

A po koncercie (ok. godz. 22.15) odbędzie się certyfikowana próba ustanowienia rekordu Polski w kategorii “Największa liczba tancerzy wykonujących równocześnie tradycyjny taniec morski Matelot”. Choreografię opracował i wydarzenie poprowadzi Krzysztof Piotrowski z zespołem tańca szkockiego.

– Na miejscu obecny będzie przedstawiciel Księgi Rekordów Polski, a że do tej pory w naszym kraju nie było rekordu w takiej kategorii, jest duża szansa, że go ustanowimy – śmieje się Michał Juszczakiewicz. – W poprzednich latach dwukrotnie pobiliśmy samych siebie w liczbie osób śpiewających wspólnie “Morskich opowieści”. Przejście 140 zwrotek trochę trwało, dlatego w tym roku coś nowego – taniec. Układ kroków będzie łatwy, chwilę poćwiczymy i ustanowimy rekord. Zapraszam do wspólnej zabawy.

Więcej informacji o festiwalu zawiera jego profil na Fb.

Dla wielbiciel szant, którzy nie będą mogli stawić się pod festiwalowymi scenami mamy dobrą wiadomość. Na portalu gdansk.pl będzie transmisja ze wszystkich koncertów “Szant pod Żurawiem”.

 

 

Źródło: www.gdansk.pl

 

Posted on

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Czerwona flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

SOBIESZEWO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

JELITKOWO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

 

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content