18 września przyjdź na plażę przy Molo w Brzeźnie lub na Wyspie Sobieszewskiej i PODNIEŚ ŚMIEĆ dla Bałtyku! Drugi rok z rzędu Fundacja MARE we współpracy z Centrum Nurkowym Tryton i Gdańskim Ośrodkiem Sportu organizuje, w ramach obchodów WORLD CLENAUP DAY, akcję pod hasłem SPRZĄTAMY BAŁTYK. Udział w akcji może wziąć każdy, komu los Bałtyku nie jest obojętny. Szczególnie serdecznie zapraszamy nurków, którzy pomogą usunąć odpady zalegające na dnie naszego morza.
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że 50% odpadów trafiających do mórz i oceanów to jednorazowy plastik. 27% stanowią natomiast zgubione lub porzucone narzędzia połowowe, tzw. sieci widma. Z danych HELCOM wynika, że tworzywa sztuczne są najliczniejszymi odpadami znajdowanymi na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, niezależnie od lokalizacji. Dziś już wiemy, że plastik, który raz trafił do środowiska morskiego pozostanie w nim na zawsze, o ile nie zostanie z niego intencjonalnie wyłowiony. Tworzywa sztuczne nie rozkładają się bowiem i nie znikają, a jedynie rozdrabniają się na mniejsze frakcje – tzw. mikroplastiki, a w dalszej kolejności nanoplastiki.
Obecność tworzyw sztucznych w środowisku morskim stwarza liczne zagrożenia dla ekosystemu. Zaczynając od odpadów większych frakcji, takich jak żyłki czy sieci rybackie, w które zaplątują się zwierzęta. Przez mniejsze odpady plastikowe, mylone przez ssaki, ptaki czy żółwie morskie z pożywieniem, które nie może zostać stawione i zalega w żołądkach doprowadzając do śmierci głodowej. Kończąc na mikroplastikach, które także mylone są z pożywieniem przez organizmy morskie, a dodatkowo są praktycznie niemożliwe do usunięcia ze środowiska i przenikają do łańcucha pokarmowego, wracając do nas – ludzi. Dodatkowo przy rozdrabnianiu plastiku dochodzi do uwalniania niebezpiecznych związków, a same mikrodrobinki stanowią miejsce rozwoju drobnoustrojów i kumulują na swojej powierzchni toksyczne związki.
Produkcja plastiku na masową skalę rozpoczęła się w latach 50. XX wieku i od tego czasu ani na chwilę nie zwolniła. Zapotrzebowanie ludzkości na tworzywa sztuczne wydaje się nienasycone – wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby dostrzec co najmniej kilka przedmiotów wykonanych w całości bądź częściowo z tworzyw sztucznych. Mieszkaniec naszej planety zużywa rocznie średnio 32 kg plastiku, jednak w Europie Zachodniej zapotrzebowanie to jest znacznie wyższe, bo aż 92 kg na osobę. Specjaliści z Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) alarmują, że ludzkość wytwarza obecnie tyle plastikowych odpadów, ile sama waży.
Tworzywa sztuczne zyskały swoją popularność dzięki różnorodnym właściwościom – dzięki różnym składom i procesom obróbki jesteśmy w stanie uzyskać bardzo zróżnicowane produkty końcowe. Towarzyszą nam one we wszystkich dziedzinach życia – od przemysłu po życie codzienne. Ten ogromny potencjał byłby wielkim osiągnięciem ludzkości, gdyby nie to, w jaki sposób tworzywa sztuczne kończą i jakie ma to konsekwencje dla Ziemi. Jedynie 9% procent plastiku po zakończeniu jego użytkowania jest poddawana recyklingowi, a więc zyskuje drugie życie. Oznacza to, że przytłaczająca większość tworzyw sztucznych trafia na wysypiska lub, co gorsza, bezpośrednio do środowiska naturalnego.
Odpadami, na które warto zwrócić szczególną uwagę są niedopałki papierosów, gdyż są one wyjątkowo niebezpieczne dla środowiska. Nie dość, że filtry wykonane są z plastiku, to jeszcze zawierają w sobie substancje niebezpieczne, powodujące skażenie środowiska. Od wielu lat zajmują niechlubne pierwsze miejsce wśród odpadów zbieranych z plaż na całym świecie.
Najlepszym sposobem na pomoc środowisku morskiemu w kontekście zanieczyszczeń, jest rezygnacja z jednorazowego plastiku i wybieranie produktów, które można ponownie przetworzyć. Poza nie śmieceniem, co wydaje się oczywiste, warto także zwracać uwagę na nasze otoczenie i podnieść śmieć, jeśli taki zauważymy – mały gest wykonany przez wiele osób może przynieść duże rezultaty.
W sobotę, 18 września będzie doskonała okazja do działania. Dołącz do akcji Fundacji MARE SPRZĄTAMY BAŁTYK i podnieś śmieć dla Bałtyku.
Organizatorzy zapewniają worki na śmieci oraz rękawiczki.
GDZIE?
Dwie lokalizacje!
- Gdańsk Brzeźno – plaża i morze w okolicy Molo. Szukaj flagi z logo MARE
TU sprzątamy zarówno plaże jak i dno Bałtyku razem z nurkami.
Tutaj zapraszamy chętnych nurków. - Wyspa Sobieszewska – Kąpielisko Morskie Gdańsk Sobieszewo, plaża w okolicy wejścia nr 16 (od ulicy Falowej). Szukaj flagi z logo MARE.
TU sprzątamy (tylko) plażę i okoliczne lasy.
KIEDY?
18 września (sobota).
Startujemy o godzinie 12.00 zarówno na Wyspie Sobieszewskiej, jak i na plaży w Brzeźnie.
Koniec akcji przewidziany na godz. 16.00.
UWAGA NURKOWIE!
Spotkanie nurków odbędzie się o godz. 12.00 na parkingu przy restauracji Peperino w Brzeźnie! Stamtąd samochód zabierze Wasz sprzęt na Molo.
PROSIMY NURKÓW o ZAPISYWANIE SIĘ DO AKCJI przesz stronę CN TRYTON: https://www.cn-tryton.pl/kalendarz/wyjazdy-krajowe/sprzatamy-baltyk-z-fundacja-mare-molo-w-brzeznie.html?fbclid=IwAR0Lwk3K2_6gE5aWvxVSctlu7n6tE3o-tmL4Lt8D_G7M3H_oFXh-tkmuRlw
W sprzątaniu dna Bałtyku w okolicy molo może wziąć udział każdy, kto posiada certyfikat nurkowy.