A A A
Baner

Aktywne Lato – podsumowanie 2021

IMG 20210731 120202 2 scaled

Lato i wakacje to czas, na który czekają nie tylko dzieci i młodzież. Ciepłe dni zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Sezon 2021 uraczył nas piękną pogodą, ale również sporą liczbą atrakcji. Poniżej podsumowanie akcji letnich na gdańskich plażach oraz pływalniach:

Letnia Szkoła Ratownictwa

Letnia Szkoła Ratownictwa to cykl zajęć dla młodych plażowiczów od 7 do 16 roku życia, przybliżająca im ideę ratownictwa wodnego, zasady bezpiecznej kąpieli i prawidłowego zachowania się podczas pobytu nad wodą. Młodzi adepci podnosili swoją sprawność fizyczną, podpatrywali pracę ratowników, uczyli się korzystać z desek i kajaków ratowniczych, a także prowadzili symulowane akcje ratownicze. Projekt już od 5 lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 220 dzieci. Zajęcia odbywały się w każdy weekend od czerwca do końca sierpnia. Udział był bezpłatny.

– Naszym celem nie jest wykształcenie kolejnego pokolenia ratowników. Uczymy najmłodszych, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą, jak się zachować, gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy i jak taką sytuację rozpoznać – mówi Łukasz Iwański, kierownik kąpielisk i obiektów nadmorskich w Gdańsku. – Najłatwiej dotrzeć do dorosłych przez dzieci. Wiemy, że kiedy my przekażemy najmłodszym ważne dla bezpieczeństwa nad wodą informacje, opowiedzą o tym mamie, tacie, a może i innym krewnym. Ale oczywiście, oprócz edukacji, na równi w tych zajęciach liczy się dobra zabawa. Ponieważ mieszkamy nad morzem, staramy się docierać do jak największej liczby dzieci.

Organizator: Gdańskie Ratownictwo Wodne
Partnerzy: Gdański Ośrodek Sportu, Kąpieliska Morskie w Gdańsku
Projekt dofinansowany w ramach Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego ze środków Gminy Miasta Gdańska.

Mały Ratownik

Mały Ratownik to nowy projekt przeznaczony dla dzieci w wieku 5-7 lat. Poprzez wspólne zabawy w formie plażowego przedszkola uczestnicy przez całe wakacje poznawali zasady prawidłowego zachowania podczas pobytu nad wodą. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania – zapisało się łącznie 99 dzieci. Najmłodsi z wielką fascynacją korzystali z wszelkich atrakcji – poznawali podstawy pierwszej pomocy, prowadzili symulowane akcje ratownicze, a nawet uczestniczyli w zajęciach z Gdańską Sekcją Psów Ratowniczych, gdzie mieli okazję sprawdzić ile siły ma pies ratownik.

Organizator: Gdańskie Ratownictwo Wodne
Partnerzy: Gdański Ośrodek Sportu, Kąpieliska Morskie w Gdańsku
Projekt dofinansowany w ramach Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego ze środków Gminy Miasta Gdańska.

Festyn na zakończenie Letniej Szkoły Ratownictwa

28-29 sierpnia 2021 odbył się wspólny Festyn na zakończenie Letniej Szkoły Ratownictwa i Małego Ratownika. Na Przystani żeglarskiej Tamka uczestnicy zwiedzali bazę ratowniczą, a także szlifowali umiejętności rzutu kołem ratowniczym i rzutką. Największą atrakcją przewidzianą dla adeptów oraz ich rodziców było zwiedzanie Gdańska od strony wody. Łodzi motorowe zrobiły na nich największe wrażenie i było nagrodą za wysiłek włożony w udział w wakacyjnych zajęciach. Na koniec odbył się wspólny grill i rozdanie dyplomów.

Wspólne spotkanie było okazją do opowiedzenia o programie Gdańskiego Ośrodka Sportu i pozostałych akcjach profilaktycznych organizowanych przez Miasto Gdańsk.

Aktywuj się w ratownictwie – edycja lato

Na czas wakacji letnich dla młodzieży i dorosłych prowadzono co tydzień zajęcia Aktywuj się w ratownictwie na plaży. Uczestnicy poznawali tajniki pracy ratowników wodnych, poznawali i testowali sprzęt ratowniczy, a także doskonalili pływanie.

Po raz pierwszy w tym roku zorganizowano także zajęcia Aktywuj się w ratownictwie – edycja lato, na pływalni Stogi. Przez 2 miesiące, co wtorek, dzieci, młodzież oraz dorośli brali udział w godzinnych zajęciach, na których doskonalono pływanie, a także uczono podstaw ratownictwa, najmłodsi zaś przez zabawę poznawali zasady bezpiecznej kąpieli i aktywnie spędzali wakacyjny czas wolny.

Z powyższych projektów skorzystało łącznie 118 osób.

Gdańskie turnieje siatkówki plażowej

W tym sezonie siatkówka plażowa wróciła do Brzeźna. Gdański Ośrodek Sportu zorganizował 4 turnieje, a każdy z nich był osobnym wydarzeniem. W tym roku klasyfikację par kobiet i mężczyzn prowadzona była osobno, a zmagania w turniejach otwartych dla wszystkich toczyły się równolegle na pięciu boiskach. W zależności od ilości zawodniczek i zawodników, sędziowie dobierali odpowiedni system rozgrywek, który umożliwił każdej parze optymalną ilość szans na zaprezentowanie swoich umiejętności.

Relacje z poszczególnych edycji:

I turniej – https://www.sportgdansk.pl/ogien-pod-siatka-pierwszy-turniej-siatkowki-plazowej-za-nami/
III turniej – https://www.sportgdansk.pl/siatkarskie-zmagania-w-brzeznie-otworzyly-sportowy-sierpien/
IV turniej – https://www.sportgdansk.pl/koniec-wakacyjnej-rywalizacji-pod-siatka-w-brzeznie/

Stadion Letni

Jak co roku na Stadionie Letnim Gdańsk organizowano wiele imprez sportowych i rekreacyjnych. Wiele z nich miało rangę finału Pucharu Polski lub finału Mistrzostw Polski w dyscyplinach takich jak piłka ręczna, piłka siatkowa czy piłka nożna kobiet i mężczyzn.

Rozegrano m.in. Młodzieżowy Puchar Polski w Beach Soccera, Puchar Polski Seniorów w Beach Soccera, Ekstraklasa Beach Soccera, Mistrzostwa Polski w Beach Soccera, PGNiG Summer Super Liga.

Pozostałe akcje

Tegoroczne wakacje oprócz pięknej pogody obfitowały w wiele atrakcji. Na Stogach w każdy piątek wakacji Port Gdańsk organizował wydarzenie „Kino Letnie na Stogach!”. Przy pięknym zachodzie słońca amatorzy kina pod chmurką oglądali seanse filmowe, m.in. włoskie i francuskie komedie, a na zakończenie widzowie w głosowaniu wybrali seans dramatu „Joker”.

W Brzeźnie, po roku przerwy przez pandemię, wróciła nowa odsłona triathlonu, czyli Triathlon Challenge Gdańsk 2021.

– To już dziewiąty raz, kiedy w Gdańsku organizujemy triathlonowe zawody – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. – Teraz zrobiliśmy to w odsłonie z brandem światowym. To budowanie społeczności triathlonowej to wysiłek wielu ludzi, którzy dzień za dniem doskonalą swoje umiejętności.

Na plaży w Brzeźnie i na Stogach pojawiły się tajemnicze kontenery. Instalacja artystyczna wzbudza duże zaciekawienie, mieszkańców, turystów i internautów, którzy prześcigają się w pomysłach, co oznaczają, co zwiastują lub co znajduje się w połyskujących wielkich skrzyniach. Okazało się, że są częścią promocji z okazji otwarcia Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

Przy molo przez miesiąc funkcjonowała ekostrefa organizowana przy współpracy z inicjatorami akcji Ubrania Do Oddania. Na otwarcie przygotowano pokaz mody stworzony z używanych części garderoby, starych materiałów i takich, które powstały w procesie recyklingu. Przez całe wakacje organizowano animacje dla plażowiczów, a także prowadzono akcje edukacyjne i konkursy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień prowadziła akcję „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, gdzie na Brzeźnie oraz Stogach żołnierze zachęcali do wstąpienia do służby wojskowej.

Na zakończenie wakacji, przy molo w Brzeźnie, Stowarzyszenie Czysta Polska zorganizowała finał akcji „Czysty Bałtyk”.

Poza tym odbyło się wiele firmowych akcji promocyjnych, a także 3 pary zorganizowały ceremonię zaślubin na naszych plażach.

Dodano

WARUNKI NA KĄPIELISKACH

Czerwona flaga

MOLO BRZEŹNO/HALLERA

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

SOBIESZEWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

STOGI

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

JELITKOWO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ORLE

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

PIASTOWSKA

- ℃
- ℃
Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

DOM ZDR. BRZEŹNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Flaga

ŚWIBNO

Kapielisko

Kąpielisko zamknięte

Translate »
Skip to content